04/12/2022
La Bola De Papel 8 10 9 16 - 43 -
Μία + Μία 9 7 16 8 - 40 -

Ανατροπάρα με Τσουκάλη, η La Bola De Papel!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 4 Δεκεμβρίου στον Άγιο Νικόλαο, σε ένα ματς που η Μία + Μία έδειχνε να το ελέγχει, 5 λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης, η La Bola έδειξε χαρακτήρα, επέστρεψε από το - 9 και με buzzer beater του Μιχάλη Τσουκάλη στα 2 δευτερόλεπτα, πήρε το ματς με 43 – 40!

Σε πολύ χαλαρό τέμπο κυλούσε το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν πάρα πολλές απουσίες και την Μία + Μία να διατηρεί μικρό προβάδισμα με 8 – 9. Ο Μαυράκης ήταν μπροστάρης για τους προπορευόμενους με 4 πόντους, με τον Τζοτζόκο να προσφέρει ένα τρίποντο, ενώ για την La Bola, ένα τρίποντο έβαλε ο Μαύρης και από ένα καλάθι Φλώρος και Τσουκάλης.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να έχουν χαμηλή συγκομιδή και τους Ροσονέρι να προηγούνται στο τέλος του ημιχρόνου 18 – 16. Ο Φλώρος ήταν το πρώτο βιολί με 4 πόντους, με Μαύρη, Τσουκάλη και Μαρινάκη να βάζουν από ένα καλάθι, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μοναστηριώτης με 5 πόντους, με τον Σπανίδη να σκοράρει από κοντά.

Η La Bola έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Τσουκάλη με 6 συνεχόμενους πόντους , ξέφυγε 24 – 18. Στην συνέχεια η Μία + Μία , με τον Μαυράκη να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής του γηπέδου με 10 πόντους, έφερε το ματς στα μέτρα της ξεφεύγοντας με 27 – 32.

Εντυπωσιακό, ήταν το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου για τους φιλοξενούμενους, καθώς με Μαυράκη, Σπανίδη, Θεοφίλη και Τζοτζόκο να βάζουν από ένα καλάθι, έστειλαν την διαφορά στο +9(31-40). Με 4 λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού, ο Τσουκάλης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρία συνεχόμενα τρίποντα, το ένα μάλιστά στα 2 δευτερόλεπτα, έδωσε τεράστια νίκη με 43 – 40 στην La Bola De Papel!

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Φλώρος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για το ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Μαυράκης με 16 πόντους, 15 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Η La Bola είχε 12/40 δίποντα, 4/21 τρίποντα, 7/11 βολές, κατέβασε 34 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 6 λάθη.

Η Μία συν Μία είχε 13/45 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 8/13 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 15 λάθη.

La Bola De Papel(Μαρινάκης): Βιδάλης 1(7ρ.), Κοντίνος 2 , Μαρινάκης 2, Μαύρης 5, Τσουκάλης 21, Φλώρος 12(12ρ.).

Μία συν Μία(Μοναστηριώτης): Αλβέρτος 2(8ρ.), Θεοφίλης 4(7ρ.), Μαυράκης 16(15ρ.), Μοναστηριώτης 9, Σπανίδης 6(7ρ.), Τζοτζόκος 3.

Τι μας άρεσε: Η πίστη και η επιμονή της La Bola για την ανατροπή!