24/06/2022
Terroristas 12 12 13 6 - 43 -
Ellinoroston Celtics 7 8 16 15 - 46 -

Ανατροπάρα οι Celtics και χαμός στον όμιλο!

Φωτιά στον έβδομο όμιλο της Summer D2-League έβαλαν οι Ellinoroston Celtics, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν τους Terroristas με 43-46 και έτσι η τετράδα θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική.

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Terroristas, καθώς με 4 πόντους του Γάτσου, 3 του Κονοφάου και έμμεσο τρίποντο του Μπουγά, προηγήθηκαν με 12-7. Ο Χατζηγιάννης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Νάστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με τρίποντο του Λίτινα και βοήθειες των Νίκα, Γάτσου, Παπαπαναγιώτου και Βατικιώτη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11, 24-13. Το σκορ του πρώτου μέρους, 24-15, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Ellinoroston Celtics ο Ασημάκος, ενώ νωρίτερα από ένα τρίποντο έβαλαν οι Κοσκίνας και Πιρπίρογλου.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Τρομοκράτες ξέφυγαν στους 14, 32-18, καταφέρνοντας να διατηρήσουν ένα ικανοποιητικό προβάδισμα 6 πόντων, 37-31, χάρη σε 6 νέους πόντους του Γάτσου και τρίποντο του Μπουγά. Τους πράσινους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Φυλακτός (6π), Κοσκίνας (5π) και Χατζηγιάννης (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 37-31!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Ellinoroston Celtics έσφιξαν την άμυνά τους και με μεγάλα σουτ των Κοσκίνα και Φυλακτού, γύρισαν το ματς και έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 43-46. Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην επίθεση οι γηπεδούχοι, με τον Γάτσο να σκοράρει 4 πόντους και τον Τσιαούση 2.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/9 βολές, 16/47 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/8 βολές, 6/25 δίποντα και 11/38 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Terroristas ο Γάτσος με 16 πόντους, έχοντας 8/14 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Ellinoroston Celtics ο Νάστος με 4 πόντους, έχοντας 2/2 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Terroristas (Κονοφάος): Βατικιώτης 2, Γάτσος 16, Κονοφάος 3, Λίτινας 4 (1), Μπουγάς 6 (1), Νίκας 4, Παπαπαναγιώτου 5, Τσιαούσης 3

Ellinoroston Celtics (Κοσκίνας): Ασημάκος 2, Δαυίδ, Κοσκίνας 17 (5), Νάστος 4, Παπαϊάκος, Πιρπίρογλου 3 (1), Φυλακτός 12 (3), Χατζηγιάννης 8 (2)

Τι μας άρεσε: Τόσο η μεγάλη ανατροπή των Ellinoroston Celtics από το -14, όσο και η τρίποντη βόμβα του Κοσκίνα στο φινάλε!