08/02/2024
Athens Touvlakers 24 18 19 17 - 78 -
RBD Indians B.C 16 15 20 31 - 82 -

Ανατροπάρα άνευ προηγουμένου από τους Indians!

Σε μία ανατροπή χωρίς προηγούμενο έφτασαν οι Indians το βράδυ της Πέμπτης 8 Φεβρουαρίου κόντρα στους Athens Touvlakers. Μέχρι τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρίσκονταν μπροστά με 14 πόντους (74-58), αλλά με επιμέρους σκορ 4-24 στα εναπομείναντα λεπτά, οι Indians έφεραν «τούμπα» το ματς και ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν τη νίκη με 78-82. Έτσι οι «Ινδιάνοι» μετά από αρκετό καιρό χαμογέλασαν ξανά και έφεραν το ρεκόρ τους στο 5-13, με τους Touvlakers να πέφτουν στο 5-14.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά παραγωγικό και για τις δύο ομάδες. Ο Μαρίνος ξεκίνησε «καυτός» πίσω από τα 6,75 εκεί από όπου δεν έχανε σουτ (3/3 τρίποντα) και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-6. Ο Μέξας ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του, ενώ και ο Θεοδωρακόπουλος έδωσε αρκετή ενέργεια στο παρκέ και έτσι οι Athens Touvlakers έκλεισαν μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο (24-16).

Ο «χορός» των τριπόντων συνεχίστηκε από τους γηπεδούχους, με τους Λειβαδά και Αγκουριδάκη να ανοίγουν κι αυτοί λογαριασμό. Ο Ιωακειμίδης, από την άλλη, έδωσε λύσεις στην ομάδα του και μείωσε σε 33-25. Ο Αγκουριδάκης ένιωθε καλά όταν σούταρε, έφερε πόντους, ενώ και οι Θεοδωρακόπουλος και Κοσκέρας έβαλαν το «λιθαράκι» τους ώστε οι Athens Touvlakers να φτάσουν στο 42-31, με το οποίο πήγαν στο ημίχρονο.

Οι Indians πήραν ώθηση από τα καλάθια των Αρβανίτη και Ιωακειμίδη, ο Μπουρίτης και αυτός άρχισε να παίρνει πάνω του προσπάθειες και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 51-46. Τα τρίποντα, όμως, που βρήκαν οι Touvlakers στη συνέχεια τους έδωσαν ξανά την ευκαιρία να απομακρυνθούν στο 61-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το ανοιχτό γήπεδο και τον Μέξα να γράφει το 65-51. Η απόσταση παρέμενε μεγάλη, αλλά από το 74-58 και έπειτα τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ιωακειμίδης έκανε τρομερή δουλειά επιθετικά, πήρε από το χέρι την ομάδα του και έφερε την ισοπαλία (74-74), με τη βοήθεια και του Αρβανίτη. Μάλιστα οι Indians ολοκλήρωσαν μία τρομερή ανατροπή, με το σερί τους να φτάνει στο 0-21 όταν το σκορ πήγε στο 74-79! Οι Athens Touvlakers έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν στην αντεπίθεση αυτή και τελικά είδαν τους αντιπάλους να τους παίρνουν μέσα από το χέρι τη νίκη και να πανηγυρίζουν το τελικό 74-64.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Ιωακειμίδης με 27 πόντους, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 8 ριμπάουντ. Από τους Athens Touvlakers ξεχώρισε ο Γιώργος Αγκουριδάκης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Athens Touvlakers μέτρησαν 20/37 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 5/12 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 25 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Indians είχαν 29/65 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 6/13 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, όπως και 7 κλέψιματα και 10 λάθη.

Athens Touvlakers (Λειβαδάς): Ηλιόπουλος 7(4ρ.), Μαρίνος 18(1ρ.), Λειβαδάς 3(6ρ.), Μέξας 21(2ρ.), Αγκουριδάκης 12(12ρ.), Θεοδωρακόπουλος 11(7ρ.), Κοσκέρας 6(5ρ.)

Indians (Αρβανίτης): Κουρκούρης 11(9ρ.), Ιωακειμίδης 27(8ρ.), Μπουρίτης 22(6ρ.), Γάκος 2(7ρ.), Αρβανίτης 17(7ρ.), Ζέζας, Μαρπίνης, Μπεκράκης 3(1ρ.)

Τι μας άρεσε: Η απίστευτη ανατροπή των Indians.