17/09/2024
Thunder 20 26 11 15 - 72 -
Athens Dragons 15 18 22 19 - 74 -

Τι ανατροπάρα έκαναν οι Dragons!

Για την πρώτη αγωνιστική του 15ου ομίλου του Basketaki Cup, έπειτα από ένα πραγματικά καταπληκτικό και ενδιαφέρον παιχνίδι, οι Athens Dragons πήραν τη νίκη με τελικό σκορ 72-74, στο ΣΕΦ.

Ο Καρτάνος πήρε τη μπάλα στο ποστ και έδειξε πως αν τροφοδοτηθεί, αναμένεται να αποτελέσει πρόβλημα για τις αντίπαλες άμυνες. Ο Γεωργίου έτρεξε το γήπεδο και σκόραρε, ενώ παράλληλα ο Πέππας απειλούσε από μέση απόσταση που του αρέσει. Από την άλλη πλευρά ο Τσιβελεκίδης έβαλε ένα τρίποντο από τη γωνία και θέλησε να... απασχολεί συνεχώς, δημιουργώντας παράλληλα για τους Τσόγκα και Βλάχο, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-15 για Thunder! Οι γηπεδούχοι είδαν αρχικά τον Βλάχο να συνεχίζει στους ίδιους ρυθμούς και τον Σηφακάκη να μπαίνει και να σκοράρει άμεσα και με ευκολία. Οι Thunder όμως κατέθεσαν εμπειρία και με τους Χόντο, Μαστορίδη και Ζαΐμη στο παρκέ προηγήθηκαν με 46-33 για πρώτο ημίχρονο.

Η χαρά των... φόργουορντ ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, καθώς οι Τσόγκας, Βλάχος, Καρτάνος, Πέππας και Ζαΐμης ήταν και αυτοί που μας απασχόλησαν σχεδόν μέχρι τα μισά. Ο Λάνη μπήκε και έφερε ενέργεια, ο Τσόγκας μαζί του έτρεχε το γήπεδο και κατάλαβε πως έτσι το σκορ θα έπεφτε, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 57-55 και το παιχνίδι να γίνεται ξανά ντέρμπι, καθώς πλέον το μομέντουμ είχε γυρίσει υπέρ των Dragons. Ένα εκπληκτικό 3-14 σερί των φιλοξενούμενων έκανε το 69-60 μέσα σε ενάμιση λεπτό 72-74 και μετά η αναμέτρηση δεν ήταν για... καρδιακούς! Τελικά πιο ψύχραιμοι φάνηκαν να είναι οι Dragons και πήραν το παιχνίδι, όπου οποίος είχε την τύχη να το παρακολουθήσει από κοντά ήταν τυχερός!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τσόγκας με 17 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μιχάλης Πέππας με 17 πόντους, 9 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο.

Thunder (Ζαράνης): Αγγελόπουλος 7, Γεωργίου 4, Ζαΐμης 4, Ζαράνης 1, Καρτάνος 23, Κούρτης 5, Μαστορίδης 4, Πέππας 17, Σωτηριάδης 5, Χόντος 2.

Athens Dragons (Λάνη): Βάσσης 2, Βλάχος 12. Κότσαλης, Κουλοβασιλόπουλος 14, Λάνη 15, Σηφακάκης 9, Τζαβάρας, Τσιβελεκίδης 5, Τσόγκας 17, Φωκιανός.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο παιχνίδι που είδαμε και η ανατροπή των φιλοξενούμενων!