03/06/2024
Rakuzan 17 16 15 9 - 57 -
Orlando Tragics 9 20 12 17 - 58 -

Με... ανατροπάρα οι Tragics!

Με τεράστιο τέταρτο δεκάλεπτο και άμυνα από... ατσάλι, οι Orlando Tragics το... γύρισαν και κέρδισαν τη Rakuzan με τελικό σκορ 57-58.

Η Rakuzan μπήκε... ονειρικά στην αναμέτρηση, με τους Νίκο Παυλίδη και Τούντα να κάνουν τα πάντα σωστά, κυριαρχώντας παράλληλα σε ριμπάουντ. Οι Tragics το... έψαχναν και προσπάθησαν κυρίως με τον Κωνσταντίνου να το διαφέρουν στα ίσα. Ο Αμανατιδης όμως πάτησε παρκέ, ένιωθε... ζεστός από νωρίς και συνέβαλε ώστε η παρέα του μπει μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-9. Η βελτίωση των αντιπάλων ήρθε με την είσοδο του Παπανίκου στο γήπεδο, ενώ παράλληλα ένα δικό του καλάθι και φάουλ μείωσε και με ένα 2-12 η παρέα του ακολουθεί στο ημίχρονο με σκορ 33-29.

Ο Ντρες ανέλαβε ώστε οι Tragics να μη χάσουν τα... μυαλά τους, με τον έμπειρο πλέι μέικερ να συμβάλει σε οργάνωση και εκτέλεση. Ο Αμανατίδης όμως αρχικά αλλά και οι Παυλίδης και Λογοθέτης επανέφεραν την ομάδας του σε θέση ισχύος, με το τρίτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά τη Rakuzan με 48-41! Εκεί όμως η ψυχή αλλά και η... εμπειρία του Κωνσταντίνου και των υπολοίπων Tragics μέτρησε, με τους "μπλε" να το γυρνάνε και να το παίρνουν στο τέλος με σκορ 57-58.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαδόπουλος με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Νίκος Παυλίδης με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο, ένα λάθος.

Rakuzan (Παυλίδης): Χάιδος 6, Παυλίδης Μ, Παυλίδης Ν. 19, Λογοθέτης 2, Παυλίδης Μ. 8, Αμανατίδης 14, Τούντας 8.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Σπυράτος, Τσιώγκας 3, Σπυράτος 6, Παπανίκος 4, Ντρες 6, Παπαδόπουλος 18, Κωνσταντίνου 14, Παπαντώνης, Ποθητός 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!