Pink Paper 19 17 9 12 - 57 -
West Side B.C 15 15 15 15 - 60 -

Ανατροπή και νίκη για τους West Side!

Ένα πολύ όμορφο παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο κλειστό του Σπάρτακου, για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Rebound League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά και για τις δυο ομάδες με όρεξη να παίξουν επιθετικά .Ο Αζάρ των Pink Papers, ξεκίνησε πολύ δυνατά πετυχαίνοντας τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας του. Από την άλλη μεριά οι West Side, με δυο συνεχόμενα τριποντά του Μπελεχάκη, έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ 19-15.

Στην δεύτερη περίοδο ήμασταν στο ίδιο έργο θεατές. Σακκής και Άζαρ από τους Pink Papers δημιουργούσαν όμορφες συνεργασίες που κατέληγαν σε καλάθια, ενώ από τους West Side, οι Μπελεχάκης και Τριανταφυλλίδης τραβούσαν το κουπί στην επίθεση, με το σκορ ημιχρόνου να λήγει στο 36-30.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Pink Papers πάτησαν το γκάζι, με οδηγό τον Σακκή, κατακτώντας διαφορά εως και 10 πόντων. Οι West Side όμως, με πρωταγωνιστές τους Μπελεχακη και Τσούλφα, αντέδρασαν, έδειξαν χαρακτήρα και 5 λεπτά πριν την λήξη της περιόδου κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά και να ισοφαρίσουν κιόλας, με σκορ δεκαλέπτου 45-45.

Η Τέταρτη περίοδος ήταν ντέρμπυ, με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ .Σακκής και Μπλεχάκης οδηγούσαν της ομάδα τους στο σκοράρισμα .Απομένοντας 2:30 για την λήξη του παιχνιδιού, ο Μπελεχάκης έβαλε μεγάλο τρίποντο, οι West Side πήραν κεφάλι στο σκορ, το διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα και πήραν την νίκη, με τελικό αποτέλεσμα 57-60.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπελεχάκης  με 20 πόντους , 1/2 δίποντα 6/14 τριποντά, 7 ασιστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλη Σακκής που είχε 23 πόντους ,5/10 ελεύθερές βολές ,9/15 δίποντα ,0/3 τρίποντα , 6 ριμπάουντ, 2 ασιστ και 5 κλεψίματα .

Οι νικητες ειχαν 4/11 ελεύθερες βολές 16/42 δίποντα 8/26 τρίποντα, 40 ριμπάουντ, 22 ασιστ και 9 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους είχαν 8/27 ελεύθερες βολές, 17/30 δίποντα, 5/29 τρίποντα, 40 ριμπάουντ,16 ασιστ και 8 κλεψίματα.

Pink Papers ( Καμπόσος ) : Αζάρ 17 (3), Βούλγαρης 3 (1),Θεοδοσιάδης , Καμπόσος 4 (1), Καρπούζης 4, Μποτσάκος 6,Ρόκκας , Σακκής 23

West Side (Αδελφόπουλος ) : Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 14, Αλεξανδρόπουλος 2, Μπελεχάκης 20 (6), Πατσαχτσίδης 2, Τριανταφυλλίδης 8 (2), Τσούλφας 14

Τι μας άρεσε : Το παθος για την νικη και από τις δυο ομαδες