04/02/2023
Anatolians Jazz 22 10 21 12 - 65 -
Monstars 13 13 21 23 - 70 -

Ανατροπή και νίκη για τους Monstars!

Το παινχίδι ξεκίνησε με τους Anatolians Jazz να έχουν από την αρχή το πάνω χέρι καθώς όχι μόνο κατάφεραν να πετύχουν 22 πόντους και όλο το δεκάλεπτο αλλά και να περιορίσουν τους αντιπάλους τους στους 13. Οι Monstars με τις γρήγορες επιθέσεις δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τον έλεγχο και έτσι βρέθηκαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο.

Η σταθερή επιθετική πορεία των Monstars θα συνεχίσει και στο δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο ο Αμπατζής Αναστάσης θα πετύχει τους περισσότερους πόντους βάζοντας έτσι την ομάδα του ξανά μέσα στο παιχνίδι. Ο ρυθμός των Jazz έπεσε δραματικά στο δεκάλεπτο τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά δίνοντας έτσι μια μεγάλη ευκαιρία στην αντίπαλη ομάδα.

Οι Jazz στην συνέχεια ξανά βρήκαν τον ρυθμό τους και μπόρεσαν να πετύχουν κάποια σημαντικά καλάθια χάρης τον Μπαντή και τον Archer και έτσι η διαφορά έφτασε και πάλι στους 6 πόντους. Οι Monstars όμως πλέον είχαν βρει τον ρυθμό και τα πατήματά τους και έτσι μπόρεσαν να πίεσουν επιθετικά και να φέρουν την διαφορά σε χαμηλό επίπεδο.

Η τελευταία πράξη του αγώνα ήταν μια από τις καλύτερες της χρονιάς καθώς ο Αγατσιώτης έδειξε τι μπορεί να κάνει κάτω από το καλάθι και με την βοήθεια της ομάδας του μπόρεσαν να φέρουν τούμπα το ματς και εν τέλη να κλέψουν την νίκη μέσα από τα χέρια των Jazz με το τελικό σκορ να είναι 65-70.

MVP του αγώνα είναι ο Αντώνης Αγατσιώτης ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double με 22 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Jazz άξιος αναφοράς είναι ο Teddy Archer ο οποίος πέτυχε και αυτός double double καθώς είχε 14 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Anatolians Jazz: Αρσένης 11 (3) , ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ 4 , Χατζηεμμανουήλ , Οδοντίδης 14 , Βαφειάδης 2 , Μπαντής 15 , Παρισάκης 5 , Τσιρακίδης , ARCHER 14 (1)

Monstars: Αργυρίου 5 (1) , Αγατσιώτης Α. 17 , Αμπατζής 22 (5) , Στράντζαλης 8 , Κωνσταντίνου 7 (1) , Αγατσιώτης Κ. 4 , Τσιαδήμος , Νικολαΐδης 7