22/01/2023
The Toy Men 17 10 16 9 - 52 -
Phoenix Stars 8 18 18 16 - 60 -

Ανατροπή και νίκη για τους Phoenix Stars!

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους The Toy Men οι οποίοι με τα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας τους κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα και να δημιουργήσουν μια διαφορά 9 πόντων. Από την άλλη οι Phoenix Stars δεν μπόρεσαν να βρουν γρήγορα τα πατήματά τους και έτσι έμειναν πίσω τόσο σε σκορ όσο και σε ρυθμό.

Αυτό όμως έμελλε να αλλάξει καθώς στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Phoenix κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι με τον Μόκκα να είναι αυτός ο οποίος σκόραρε τις περισσότερες φορές στο αντίπαλο καλάθι. Η διαφορά πλέον είχε φτάσει στον 1 πόντο και οι The Toy Men μπόρεσαν να κρατήσουν έστω και την ελάχιστη διαφορά χάρης τα καλάθια του Τσουκαλά.

Η πολιορκία των Phoenix Stars συνέχισε και στην τρίτη περίοδο με το ομαδικό παιχνίδι να είναι αυτό που κυριαρχεί σε συνδυασμό βέβαια με την φοβερή τους άμυνα. Οι The Toy Men άρχισαν σιγά σιγά να χάνουν τον έλεγχο και να παίρνουν βιαστικές επιθέσεις οι οποίες τους οδήγησαν ξαφνικά να είναι πίσω στο σκορ.

Η ανατροπή των Stars ήταν πλέον γεγονός και το μόνο που έπρεπε να κάνουν είναι να κρατήσουν την διαφορά που με τόσο κόπο είχαν χτίσει , ο Στρατίκης και ο Μούστος ήταν αυτοί που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων τα αρκετά λάθη ήταν αυτά που έδωσαν την νίκη στους Phoenix Stars με τελικό σκορ 52-60.

MVP του αγώνα είναι ο Αλέξανδρος Μόκκας ο οποίος κατάφερε να πετύχει double double με 21 πόντους και ριμπάουντ.

Ενώ για τους The Toy Men άξιος αναφοράς είναι ο Δημήτρης Τσουκαλάς ο οποίος πέτυχε και αυτός ένα φανταστικό double double με 22 πόντους και 20 ριμπάουντ.

The Toy Men: Κωνσταντινίδης , Τσουκαλάς 22 (1) , Στράκαλης 2 , Μούστος 8 (1) , Πετιμεζάκης 4 , Στρατίκης 9 (1) , Ανθυμίδης 7 (2)

Phoenix Stars: Χασιώτης 8 (2) , Εφραιμίδης 2 , Μόκκας 21 , ΤΕΡΜΕΝΤΖΗΣ 12 , Μυτιληναίος 8 , Σαμούτης 3 (1) , Στρουζας 6 , Ελευθερίου

Τι μας άρεσε: Η φανταστική ανατροπή των Phoenix Stars.