14/12/2021
Peristeri Trelleborg 7 17 16 13 - 53 -
Αναλώσιμοι 14 10 8 23 - 55 -

Ανατροπή και νίκη οι Αναλώσιμοι!

Μεγάλη ανατροπή πέτυχαν οι Αναλώσιμοι απέναντι στην Peristeri Trelleborg, οι οποίοι βρέθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο στο -12 όμως ανέκαμψαν και πήραν στο τέλος την νίκη με 53-55. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι και κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Αναλώσιμους να πετυχαίνουν την πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.
Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Αναλώσιμοι στην αναμέτρηση, οι οποίοι έδειξαν διάθεση σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν έτσι να προηγηθούν με 5-10 στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου. 7-14 το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τον Βαγενά να βάζει πέντε πόντους για την Peristeri Trelleborg και τον Μανώλη να βάζει εφτά για τους Αναλώσιμους.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι ομάδες ήταν ισορροπημένες και έτσι το σκορ έφτασε να είναι 16-22 υπέρ των Αναλώσιμων. Όμως η Peristeri Trelleborg στα τελευταία πέντε λεπτά έκανε επιμέρους σκορ 8-2 και το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες με 24-24. Ο Παύλου ξεχώρισε με έξι πόντους για την Peristeri Trelleborg ενώ Αντωνιάδης και Τάγαρης έβαλαν από τέσσερις για τους Αναλώσιμους.
Διαστημική Peristeri Trelleborg στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς έτρεξαν στα πρώτα έξι λεπτά σερί 14-2 και πήραν για πρώτη φορά στον αγώνα διψήφιο αριθμό διαφοράς με το σκορ να γίνεται 38-26 (26′). Οι Αναλώσιμοι κατάφεραν και μάζεψαν τη διαφορά και έτσι το δεκάλεπτο έληξε 40-32 υπέρ της Τrelleborg με τον Δρακόπουλο να ξεχωρίζει με εφτά πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ από δύο είχαν οι Πολύδωρος, Αντωνιάδης και Νικολόπουλος για τους Αναλώσιμους.
Σε αντίθεση με το τρίτο δεκάλεπτο καλύτερα μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι και μέσα σε πέντε λεπτά κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να κάνουν το σκορ 44-46 υπέρ τους (35′). Στα τελευταία λεπτά είδαμε ένα σκληρό μπρα-ντε-φερ ενάντια σε δύο ισάξιες ομάδες με τους Αναλώσιμους να είναι πιο συγκεντρωμένοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και να πανηγυρίζουν τη νίκη με 53-55 έναντι της Peristeri Trelleborg. Ο Δρακόπουλος είχε οχτώ πόντους για τους ηττημένους, ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Λιάσκας με εφτά πόντους και Ζάφειρας με πέντε.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Κωνσταντίνος Τάγαρης με 7 πόντους (3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για την Peristeri Trelleborg ο Δημήτρης Δαλέζος ήταν καλύτερος με 4 πόντους (2/4 δίποντα), 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.
Συνολικά η Peristeri Trelleborg είχε 16/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 3/8 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 20 λάθη και 2 κοψίματα. Οι Αναλώσιμοι είχαν συνολικά 21/53 δίποντα, 3/19 τρίποντα, 4/13 βολές, 42 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 14 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 μπλοκ.
Peristeri Trelleborg (Καραδενιζλής): Βαγενάς 4 (1), Στεργιόπουλος 4, Δρακόπουλος 19 (7ρ 3τρ), Δαλέζος Δ. 4 (12ρ), Δαλέζος Στ. 2, Παύλου 14, Τσίντζας 6 (2), Κατσούλης (6ρ).
Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 10, Μανώλης 13 (9κλ 1τρ), Λιάσκας 7 (1), Τάγαρης 7 (11ρ 5ασ), Πολύδωρος 3, Καστανιάς 1, Χρονόπουλος 2 (7ρ), Νικολόπουλος 5 (1), Ζάφειρας 7 (7ρ).
Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθηλωτικό, με ωραία εξέλιξη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.