16/05/2022
Delicatoi 12 16 13 22 - 63 -
Powerpuff Boys 12 2 10 16 - 40 -

Ανατροπή με μέγα Σκλάβο οι Delicatoi !

Για τον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των 32 των μπαράζ ανόδου της Development II League οι Delicatoi υποδέχτηκαν το απόγευμα της Κυριακής στον Φαληρικό όρμο τους Powerpuff Boys και ελέγχοντας απόλυτα το ρυθμό μετά τα πρώτα δέκα λεπτά όχι μόνο ανέτρεψαν το -2 του πρώτου παιχνιδιού αλλά πήραν πανηγυρική πρόκριση για τους 16 όπου και θα αντιμετωπίσουν τους Peristeri Wardogs !

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με όρεξη με τους Dainelli και Καραγκουλέ να χτυπούν στο fast break προηγούμενοι με 3-10. Ο Αυγουλής κάλεσε σε time out, με τους γηπεδούχους να ταίζουν το ζωγραφιστό με τους Σκλάβο (5) & Γουλανδρή (4) ισορροπώντας σε 12-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη συνέχεια οι Delicatoi ανέβασαν ρυθμό με το σερί να το 18-0 με άμυνα από ατσάλι , ενώ μπροστά ο Γουλανδρής (8) με τους Σκλάβο (5) και Βρακά (3) ανέλαβαν τα υπόλοιπα. Για τους αντιπάλους τους σκόραρε μόνο ο Gagic (2), φτάνοντας στο ημίχρονο με double score (28-14).

Στην επανάληψη το συγκρότημα του Αυγουλή διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση. Απάντησε στο 0-6 σερί των Powerpuff (Gagic 6) με το δικό τους 6-0 με τον Σκλάβο (5) , με συνέπεια το 41-24 στο τριαντάλεπτο.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με το τέμπο να ανεβαίνει εκατέρωθεν. Οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος τα τρίποντα των Σκλάβου (8π) & Βρακά (6π), αλλά και την ενέργεια του Παπαχαραλάμπους (4) δεν δυσκολεύτηκαν , παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι αντίπαλοι τους με τους Gagic (7) & Αθανασόπουλο (5), κατακτώντας την πρόκριση με το δίκαιο κι ευρύ 63-40 !