10/06/2023
Drunk Team 19 13 14 13 - 59 -
West Side B.C 22 22 13 25 - 82 -

Ανατροπή σκηνικού, χωρίς το πανηγύρι της πρόκρισης για τους West Side!

Μπορεί η ομάδα του Μπάμπη Αδελφόπουλου να ανέτρεψε το 0-3 των πρώτων αγωνιστικών σε 4-3, όμως δεν ήταν αρκετό και έτσι στην τριπλή ισοβαθμία η "Δυτική Όχθη" έμεινε εκτός Playoff. Φοβερή ανατροπή σκηνικού, χωρίς όμως να επισφραγιστεί με την πολυπόθητη πρόκριση. Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η Drunk Team που αναμένεται να παρουσιαστεί έτοιμη για μεγάλα πράγματα τον Οκτώβρη.

Βρίσκοντας ρυθμό από νωρίς οι δύο ομάδες μας προσέφεραν όμορφο θέαμα, με τους γηπεδούχους να πατούν ελαφρώς καλύτερα στο ξεκίνημα, χάρη στους Παούρη (6π.), Γρ. Κανιά (5π.), Μήτσικα (3π.), Γκορόγια (3π.) και Παπαπαναγιώτου (2π.). Οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους από τα μισά της περιόδου, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Τσούλφα (8π.), Γαλανόπουλο (6π.), Τσάγκα (5π.) και Μπελεχάκη (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 19-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, η κυριαρχία των West στο χαμηλό post, και ειδικότερα ο Τσούλφας, δημιούργησε άλυτα προβλήματα στην άμυνα της Drunk, που προσπαθούσε να ισορροπήσει την κατάσταση με transition καταστάσεις και καλάθια των Γρ. Κανιά (6π.), Παούρη (4π.) και Α. Κανιά (4π.). Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 32-44 και την ομάδα του Αδελφόπουλου να φαίνεται αποφασισμένη για την νίκη που μπορεί να την οδηγήσει στην πρόκριση!

Μετά την ανάπαυλα, το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Οι Γκορόγιας (7π.), Α. Κανιάς (4π.) και Παπαπαναγιώτου (2π.) βγήκαν μπροστά για τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου, όμως τα μακρινά σουτ του Μπελεχάκη (6π.), αλλά και το εξαιρετικό δίδυμο Τσάγκας (4π.) - Τσούλφας (3π.) διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα για λογαριασμό των West Side. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αποβολή του Παούρη που, ούτως ή άλλως, είχε περάσει μεγάλο διάστημα στον πάγκο φορτωμένος με φάουλ, αποδυνάμωσε ουσιαστικά και ψυχολογικά την Drunk Team. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να παλεύουν για την επιστροφή, όμως τα καλάθια των Σταυρόπουλου (4π.), Παπαβασιλείου (3π.), Γρ. Κανιά (2π.) και Γκορόγια (2π.) δεν ήταν αρκετά. Οι West, από την άλλη, δυνάμωσαν με την ξαφνική εμφάνιση του Λέγγα στο γήπεδο, ενώ το προαναφερθέν δίδυμο των ψηλών συνέχισε να κάνει πάρτι στο ζωγραφιστό, σφραγίζοντας για τα καλά την νίκη της ομάδας του.

Στο τέλος του αγώνα, η Drunk Team είχε 15/38 δίποντα, 8/30 τρίποντα και 5/15 βολές. Μάζεψε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 8 λάθη.

Στον αντίποδα, οι West Side είχαν 21/45 δίποντα, 9/29 τρίποντα και 13/22 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσούλφας με 32 πόντους και double-double, έχοντας 14/20 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/9 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Παούρης με 10 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Drunk Team (Κανιάς): Βιτάλης, Γκορόγιας 12 (1), Κανιάς Γρ. 13 (3), Κανιάς Α. 9, Μήτσικας 3, Παούρης 10 (2), Παπαβασιλείου 3 (1), Παπαπαναγιώτου 5 (1), Σταυρόπουλος 4.

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος, Γαλανόπουλος 10 (3), Λέγγας 3 (1), Μπελεχάκης 14 (4), Τσάγκας 23 (1), Τσούλφας 32.

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση των Τσούλφα και Τσάγκα.