10/11/2019
Remal Madri 11 11 14 16 - 52 -
Baca Juniors BC 12 11 8 18 - 49 -

Ανατροπή στην ανατροπή και… Remal Madri!

Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι σε εξέλιξη, η Remal Madri ούσα πιο ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη από την Baca Juniors με 52-49. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό του Μενιδίου στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Η Remal με καλάθια των Καμολίκη και Δαβιδέλη ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, όμως η Baca με πρωταγωνιστές τους Δασκαλόπουλου και Διονύση πήρε το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια της (11-12), στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν βρει για τα καλά τα πατήματά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Διονύση, Σοφικίτη και Αρβανίτη, η Baca προηγήθηκε με 16-20 στο 18’. Η Remal κατάφερε να μαζέψει την διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου με τους Δαβιδέλη και Σιδέρη, μειώνοντας σε 22-23.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τα «Ρεμάλια» να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με καλάθια των Καμολίκη, Δημητρίου, Πολύδωρου και Δαβιδέλη να παίρνουν το προβάδισμα με 36-31. Η Baca «κόλλησε» για τα καλά στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, στηρίχθηκε κυρίως σε ατομικές ενέργειες και βρέθηκε ξαφνικά με… την πλάτη στον τοίχο.

Αποφασισμένη να ξαναφέρει… «τούμπα» το ματς παρουσιάστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βέκκου. Με την άμυνα να παίρνει άριστα και τους Αρβανίτη, Κοττέα και Δασκαλόπουλο να τραβούν το… κουπί στην επίθεση, η Baca έτρεξε ένα σερί 3-12 και πήρε ξανά το προβάδισμα με 39-43, 3’ πριν την λήξη. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Με τρίποντα των Δαβιδέλη και Ρηγόπουλου η Remal προηγήθηκε δύο φορές (45-44 και 48-46), ενώ η Baca με δίποντο του Κοττέα και τρίποντο του Αρβανίτη απάντησε άμεσα παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 7’’ πριν την λήξη (48-49). Η Remal πήρε time out για να οργανώσει την τελευταία επίθεση, η μπάλα έφτασε στον Πολύδωρο και ο σέντερ της ομάδας εκμεταλλευόμενος την υψομετρική του διαφορά έκανε το σκορ 50-49 μέσα σε αποθέωση. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα στην επαναφορά και σε νεκρό χρόνο με τον Σιδέρη διαμόρφωσαν το τελικό 52-49, σ’ ένα παιχνίδι που ευχαριστήθηκαν όλοι στο Μενίδι.

Πολυτιμότερος των νικητών ο Πολύδωρος με 7 πόντους (2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης με 14 πόντους (5/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 15/37 δίποντα (40,5%), 7/32 τρίποντα (21,9%) και 1/2 βολές (50%). Μάζεψαν 35 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/45 δίποντα (40%), 2/13 τρίποντα (15,4%) και 7/12 βολές (58,3%). Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Remal Madri (Κουσιορής): Δαβιδέλης 14 (2), Πρίφτης 5 (1), Ναυπλιώτης 4, Σιδέρης 4, Καμολίκης 4, Αποστόλου 2, Ρηγόπουλος 4 (1), Δημητρίου 2, Κουσιορής 6 (2), Πολύδωρος 7 (1)

Baca Juniors (Βέκκος): Κασφίκης, Αρβανίτης 11 (1), Κοττέας 11, Σοφικίτης 4 (14 ριμπ.), Δασκαλόπουλος 6, Σιαχάμης, Μπαρμπάκης 1, Διονύσης 14 (1), Τσόκας 2

Τι μας άρεσε: Παρακολουθήσαμε ένα σπουδαία ματς, με εναλλαγές στο σκορ και αγωνία μέχρι τέλους.