26/09/2023
Antilalos BC 26 14 9 15 - 64 -
ReTirees 15 14 15 9 - 63 -

Ανατροπή στην ανατροπή και 2/2 για τον Αντίλαλο!

Δύο έκανε τις νίκες του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Elite League ο Αντίλαλος, καθώς επικράτησε των ReTirees σε μια αναμέτρηση με πολλές ανατροπές και αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Το ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση επιβεβαίωσε ο Αντίλαλος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με τρίποντες "βόμβες" του Γιαννακόπουλου και δίποντα του πάντα αξιόπιστου Merkevicious προηγήθηκε με 26-15. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν ωραία την μπάλα στην επίθεση, πήραν σκορ από τους Στόλη και Ρομποτή, όμως έπρεπε να βελτιώσουν αισθητά την άμυνά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι "Συνταξιούχοι" έγιναν πιο... σκληροί στην άμυνα, κράτησαν τον Αντίλαλο χαμηλά στο σκοράρισμα και με 0-9 σερί μείωσαν στο καλάθι (26-24). Η ομάδα του Ζαμπέτα έδωσε τις δικές της απαντήσεις στα τελευταία και με δράστη τον Μαργώνη επανέφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Σκορ ημιχρόνου, 40-29.

Με την ίδια ακριβώς φιλοσοφία και τους Παπαϊωάνου και Γιαμαίο να τραβούν το... κουπί στην επίθεση, οι "Κόκκινοι" έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσαν σε 49-44 και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης. Τα μακρινά σουτ του παίχτη - κλειδί Μαργώνη, ήταν ότι καλύτερο είχε να δείξει ο Αντίλαλος σε αυτή την τρίτη περίοδο.

Το πάθος, η επιμονή και η υπομονή των φιλοξενούμενων ανταμείφθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού με συνεχόμενους πόντους του Παπαϊωάνου και τρίποντο του Στόλη το σκορ έγινε 49-54. Το δίδυμο Θεοδώρου - Merkevicious είχε... μπλοκαριστεί για τα καλά, και ο Αντίλαλος συνέχισε να δυσκολεύεται επιθετικά. Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι "Συνταξιούχοι" θα επικρατήσουν με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, οι γηπεδούχοι απέδειξαν πόσο σκληροτράχηλοι είναι. Με τρίποντο "μαχαιριά" του Μαργώνη και βολές του Μάινα στα 2", η ομάδα του Ζαμπέτα έκανε με την σειρά της την ανατροπή και δραπέτευσε με το δίποντο από το κλειστό του Κολωνού.

Betsson MVP αναδειχθεί ο Μαργώνης με 21 πόντους (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 5/8 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 10/34 δίποντα, 10/31 τρίποντα και 14/24 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Αντίλαλος (Γ. Ζαμπέτας): Merkevicious 12, Αλεξίου 3 (1), Γιαννακόπουλος 11 (3), Κ. Ζαμπέτας 7 (1), Θεοδώρου 8 (1), Μάινας 2, Μαργώνης 21 (4), Παναγιωτόπουλος

ReTirees (Κουσούλης): Γιαμαίος 4, Κοτσαμπάς 3, Κτιστάκης 4, Παπαϊωάννου 18 (2), Πλεξουσάκης 12, Ρομποτής 4 (1), Σαρρής 1, Στόλης 10 (2), Τσαπατάκης 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ και οι συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ.