17/02/2024
Powerpuff Boys 23 13 10 13 - 59 -
Drunk Team 13 14 22 17 - 66 -

Ανατροπή δια χειρός Γκορόγια!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό της αναμέτρησης με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, στα τελευταία ανέβασαν στροφές και με πρωταγωνιστές τους Σταυριανό, Διάκου και Gagic "έχτισαν" διψήφια διαφορά (23-13). Για τους φιλοξενούμενους οι Γκορόγιας με τρίποντα και Παούρης με δίποντα ήταν αυτοί που διακρίθηκαν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν απάντηση με τους Σταυριανό και Αθανασόπουλο στα καλάθια του συγκινητικού Μήτσικα και διατήρησαν με σχετική ευκολία το υπέρ τους προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 36-27.

Με αντεπίθεση διαρκείας, εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γκορόγια, Σταυρόπουλο, Μήτσικα και Παούρη, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-22 και πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους (46-49). Οι "πράσινοι" δεν θύμισαν την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, αφού έκαναν πολλά λάθη και παρουσίασαν πολλές αδυναμίες στην άμυνα. Ο Gagic ήταν ο μόνος που διασώθηκε από το... ναυάγιο του τρίτου δεκαλέπτου.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον Γκορόγια σε... δαιμονιώδη κατάσταση, η Drunk Team ολοκλήρωσε την ανατροπή και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 59-66 που θα της δώσει ψυχολογία εν όψει των τελευταίων αγώνων του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι πέταξαν στα... σκουπίδια το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει στο πρώτο ημίχρονο και γνώρισαν μια ήττα που μπορεί να φανεί καταδικαστική στην προσπάθεια που κάνουν για την είσοδο στην τετράδα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκορόγιας με 21 πόντους (3/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 20/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 7/10 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 14 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/45 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ.

PowerPuff Boys: Gagic 13 (1), Αθανασόπουλος 4, Γκατζιούρας, Διάκου 7, Καστρίσιος, Παπαϊωάνου 2, Ραουάτ 2, Σταμπουλτζίδης 8, Σταυριανός 23 (3)

Drunk Team: Zeneli 3 (1), Γκορόγιας 21 (3), Μήτσικας 17 (1), Μουλαρογιάννης, Παούρης 18 (1), Παπαβασιλείου, Σταυρόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Η ηγετική εμφάνιση του Γκορόγια.