03/07/2024
Chicago Fools 18 14 29 17 - 78 -
West Ballers 20 15 8 26 - 69 -

Ανατροπή και 4άδα οι Chicago Fools

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και κατάφεραν να προήγηθούν νωρίς με διαφορά 10 πόντων 5-15. Το ταιμ άουτ των Chicago κατάφερε πρωτίστως να ηρεμήσει τον ρύθμο και δευτερευόντως να ματσάρει καλύτερα τα επιθετικά ατού των West Ballers που αρχικά είχαν μειώσει σε 15-20, για να κλείσουν την περίοδο μόλις στο μείον δυο με 18-20

Στο δευτερο δεκάλεπτο η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε. Οι φιλοξενουμενοι με τον ένα ή τον άλλον τρόπο κρατούσαν μικρές διαφορές όπως αυτή στο 27-30 με καλάθι και φάουλ από τον Δώνη, για να κλείσουν εν τέλει το ημίχρονο προηγούμενοι με 32-35.

Η πλήρης αλλαγή σκηνικού ήρθε με την έναρξη του δευτερου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι με άμυνα από γρανάζι και επιθετικό πλουραρισμό κατάφεραν να αντιστρέψουν την κατάσταση, παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά με τρίποντο του Καραγιώργη (43-41). Έχοντας πάρει ψυχολογία και βρίσκοντας λύση στην επίθεση με τουςΚαλογιαννίδη και Δέλογλου οι Chicago Fools έτρεξαν ένα απίστευτο16-0 φτάνοοντας στο +13 (54-41), για να λήξει εν τέλει η περίοδος με 61-43 με τρίποντο του τρίπονοτου του Φίλιππου Καλογιαννίδη από τα 8 μέτρα με την λήξη της τριτης περόδου

Παρα το γεγόνος ότι όλα έδειχναν ότι είχαν πάρει τον δρόμο τους αφου το σκορ έφτασε στο +17 (66-49) οι φιλόξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 μειώνοντας στους 8 κάνοντας την ύστατη προσπάθεια για να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της πρόκρισης.Παρόλα αυτά κρατώντας την διαφορά σε εκείνα τα επίπεδα οι Chicago Fools κατάφεραν να φτάσουν στην νίκη πρόκριση στους 4 της Master League

Mvp του αγώνα ο Καλογγιανίδης Φίλιππος με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσιστς καταγράφοντας 27 βαθμούς στο σύστημά αξιολόγησης

Για τους φιλοξενουμενους ξεχώρισε ο Δεληγιάννης με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ καταγράφοντας 21 βαθμούς στο σύστημά αξιολόγησης.

Chicago Fools: Αθάνατος, Γιαμπανης 8(2),Δελογλου 10(2),Δερμεντζογλου 2,Καλογγιανίδης Α.16(4),Καλογγιανίδης Φ. 32(1), Καραγιώργης 3(1), Κατιγκας 7(1),Σαγιάς

West Ballers: Αλατσίδης,Γαλανίδης 17(2),Δεληγιάννης 15, Δώνης 20(2) Ιωαννιδης 4,Μάλαμας 10,Νικολαΐδης 3