20/11/2019
TECHbuddy 16 12 9 12 - 49 -
Φα.Πα. 8 10 14 22 - 54 -

Ανατροπή και νίκη για τη ΦΑ.ΠΑ

Στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής, η TechBuddy υποδέχτηκε την ΦΑ.ΠΑ. Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα, ήταν σίγουρο ότι το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι. Όντως, το ματς ήταν πολύ κοντινό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Παρόλα αυτά, η ΦΑ.ΠΑ με οργάνωση και συνεργασία κατάφερε να πάρει την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 54-49!

Πολύ δυνατά, ξεκίνησε η ομάδα του Βαλέρη στην πρώτη περίοδο. Με πρωταγωνιστές τους ψηλούς της, ( Κωνσταντόπουλο και Μενεγή) κατάφερε να προηγηθεί με 8 πόντους. Για την ΦΑ.ΠΑ, 1 τρίποντο σημείωσε ο Μαυρογιάννης με την υπόλοιπη ομάδα να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση. Το σκορ σε αυτά τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν 16-8!

Η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πολύ καλή  άμυνα και υπομονή στην επίθεση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν την απόσταση που τους χώριζε από την Φαρμακευτική Πατρών. 5 πόντους είχε ο Γεωργιόπουλος και 4 ο Κωνσταντόπουλος. Για την ΦΑ.ΠΑ που δεν έπαιζε με ποιότητα, 2 βολές έβαλε ο Λιούγκας με 3 πόντους ο Μαυρογιάννης!

Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βοήθησε την ομάδα του Γεράνιου και αυτό φάνηκε. Με αυτόν οδηγό (5), η ΦΑ.ΠΑ κατάφερε να μειώσει κατά 5 πόντους την διαφορά. Παρόλα αυτά, το πιο σημαντικό ήταν ότι απέκτησε ψυχολογία! Για την TB από 1 τρίποντο σημείωσαν οι Γεωργιόπουλος και Σωτήρης Κατσιγιάννης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ για το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με τον πίνακα να δείχνει 37-32 υπέρ της TechBuddy. Η ΦΑ.ΠΑ με ονειρικό Γεράνιο και με 1 πολύ σημαντικό τρίποντο του Χύτα κατάφερε να «κλέψει» για 2η φορά φέτος την νίκη, κάνοντας ακόμα μία μεγάλη ανατροπή. 2 καλάθια είχε ο Παπαδημητρόπουλος για την Tech, η οποία έχασε ένα δικό της παιχνίδι με σκορ 49-54!

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3), 4 ασίστ, 10 κλεψίματα και 4 λάθη σε 31:59 λεπτά αγώνα. Σούταρε 3/6 δίποντα (50%), 1/8 τρίποντα (12,5%) και 4/5 βολές (80%). Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αργύρης Γεωργιόπουλος με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη σε 28:53 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/4 δίποντα (50%), 1/3 τρίποντα (33,3%) και 4/8 βολές (50%).

Σαν σύνολο, η TechBuddy είχε 13/52 δίποντα (25%), 3/13 δίποντα (23,1%), 14/27 βολές (51,9%), 42 ριμπάουντ (13-29), 10 ασίστ, 16 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 28 λάθη. Η ΦΑ.ΠΑ είχε 15/33 δίποντα (45,4%), 3/24 τρίποντα (12,5%), 18/57 βολές (31,6%), 44 ριμπαόυντ (7-37), 8 ασίστ, 21 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 27 λάθη.

TechBuddy (Βαλέρης): Βαλέρης 4, Κατσιγιάννης Σ. 3, Παπαδημητρόπουλος 4, Γεωργιόπουλςο 11 (9 ριμπ), Κατσιγιάννης Α., Χουρδάκης 1, Γαλιώτος, Αμπατζής 7 (9 ριμπ), Μενεγής 8, Κωνσταντόπουλος 11 (8 ριμπ).

ΦΑ.ΠΑ (Στασινόπουλος): Θεοδοσιάδης 4, Λιούγκας 5 (9 ριμπ), Μπαλτάς 2, Προβίδας 7, Μαυρογιάννης 12, Γεράνιος 13 (10 κλεψίματα), Μπόχαλης 2, Βασιλειάδης, Γκοτσόπουλος 4, Χύτας 3, Κόκκινος 2.

Τι μας άρεσε: Η αυταπάρνηση της ΦΑ.ΠΑ που δεν τα παράτησε!