25/10/2020
Brazzers 23 11 12 21 - 67 -
ThunderDogs 13 10 26 22 - 71 -

Ανατροπή και νίκη για τους ThunderDogs!

Το 2/2 στον τρίτο όμιλο της Master League έκαναν οι ThunderDogs, που κέρδισαν με 71-67 τους Brazzers σε ένα πραγματικά εντυπωσιακό παιχνίδι στο κλειστό του Κολωνού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Brazzers μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Με τον Μίλτο Βαρθολομαίο, να σημειώνει 8 πόντους, οι «μαύροι» προηγήθηκαν με 23-13 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για την ομάδα του Παπαγεωργίου 6 πόντους έβαλε ο Σεφέρης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Πρισιμιτζάκης, Μπέλλος και Τσιρίγκας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Brazzers, συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, κρατώντας με σχετική άνεση το προβάδισμα. Το ημίχρονο έκλεισε στο 34-23, με τους Βαρθολομαίο, Χαλκιόπουλο και Αμπάζογλου να σκοράρουν. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους έβαλε ο Πρισιμιτζάκης και 3 ο Αθηναίος σε αυτό το διάστημα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι άλλαξε ριζικά. Οι ThunderDogs, με τρομερό ρυθμό στην επίθεση, αλλά και τρομερή άμυνα, έτρεξαν ένα επιμέρους 26-12, προσπερνώντας στο σκορ με 49-46. Αθηναίος από την μία με 5 πόντους και Χαλκιόπουλος από την άλλη με επίσης 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, αρκετά σκληρό. Οι ThunderDogs ήταν πιο ανθεκτικοί και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 71-67 και να συνεχίσουν αήττητοι στον όμιλο τους, με τον Κώστα Αθηναίο να είναι εξαιρετικός. Για την ομάδα του Δαρδαμάνη, 7 πόντους σε αυτό το διάστημα έβαλε ο Μίλτος Βαρθολομαίος.

MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο Κώστας Αθηναίος με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και 1 τάπα.

Συνολικά οι Brazzers είχαν 24/69 εντός πεδιάς, 5/20 τρίποντα και 14/30 βολές. Πήραν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα, έκαναν 16 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 26/60 εντός πεδιάς, 3/14 τρίποντα και 16/33 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 17 λάθη.

Brazzers (Κατέρης): Αμπάζογλου 5, Κατέρης 6, Δαρδαμάνης 4, Βαρθολομαίος 17, Κωνσταντινίδης 8, Κούρογλου 12, Χαλκιόπουλος 14, Ζαφειράκης 1.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος 6, Σεφέρης 7, Πέππας 6, Γιακιντζής, Αθηναίος 15, Δημακαρέας 6, Πίνας, Πρισιμιτζάκης 10, Μπέλλος 14, Τσιρίγκας 7.

Τι μας άρεσε: Ματσάρα με τα όλα της, ανάμεσα σε δύο από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας!

Τι δεν μας άρεσε: Τα αρκετά νεύρα που υπήρχαν στο παιχνίδι!