01/02/2022
Peteenagers BC - - - - - 54 -
Μπεκρίμ Team - - - - - 41 -

Ανατροπή και νίκη για τους Πετεινούς!

Μια μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Peteenagers το βράδυ της Τρίτης στα κλειστά γήπεδα του Προμηθέα στον Καστελόκαμπο, καθώς νίκησαν με σκορ 54-41 την Μπεκρίμ Team. Γύρισαν μια διαφορά 12 πόντων και με τον Δημητριάδη οδηγό πήραν ακόμα 1 ροζ φύλλο αγώνα!

Μια διαφορά 7 πόντων δημιούργησαν οι «μπεκρήδες στην 1η περίοδο. Έχοντας οδηγό τον Γεωργίου με 8 πόντων (2 τρίποντα), η Μπεκρίμ έδειχνε να ελέγχει το τέμπο του αγώνα. 4 πόντους είχε ο Δημητριάδης για τους γηπεδούχους. 9-16 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι Peteenagers μετέτρεψαν το -7 σε -1. Όλη η ομάδα πρόσφερε με τον Κουλούρη να ηγείται της επίθεσης με 8 πόντους. Οι «πετεινοί» έπαιξαν επίσης τρομερή άμυνα. 2 καλάθια πέτυχε ο Κυριακόπουλος και από 3 πόντους είχαν οι Τσερκέζης και Γιαννάτος για τους φιλοξενούμενους. 18-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το πόδι στο γκάζι πάτησαν οι Peteenagers στην 3η περίοδο. Συνέχισαν να παίζουν τρομερή άμυνα, περιόρισαν τις επιθετικές επιλογές του coach P. και δημιούργησαν μια διαφορά 9 πόντων. 5 πόντους πέτυχε ο Κουλούρης και 4 είχε ο Αλεξόπουλος. Στην αντίπερα όχθη, από 1 καλάθι είχαν Γεωργίου και Παϊρής.

Με την διαφορά στους 9 πόντους, οι «πετεινοί» είχαν τον 1ο λόγο για την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα. Μπορεί οι «μπεκρήδες» να προσπάθησαν αλλά η άμυνα των γηπεδούχων ήταν για σεμινάρια. 2 καλάθια έβαλε για τους φιλοξενούμενους ο Τσερκέζης. 54-41 ήταν το τελικό σκορ με τους Peteenagers να σημειώνουν μια σημαντική νίκη. Από 2 καλάθια είχαν οι Αλεξόπουλος και Δημητριάδης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Ανέστης Δημητριάδης με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ (2-10), 2 κλεψίματα και 4 λάθη σε 20:43 αγωνιστικά λεπτά. Για την Μπεκρίμ ξεχώρισε ο Βασίλης Τσερκέζης με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ (2-9), 4 ασίσρ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Peteenagers είχαν 21/46 δίποντα (45,6%), 2/14 τρίποντα (14,3%), 6/8 βολές (75%), 43 ριμπάουντ (8-35), 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Η Μπεκρίμ Team είχε 13/37 (35,1%), 3/23 τρίποντα (13%), 6/13 βολές (46,2%), 34 ριμπάουντ (9-25), 7 ασίστ, 9 κλεψίματα και 12 λάθη.

Peteenagers(Λέζος): Χατζαντώνης 3, Δημητριάδης 12 (12 ριμπ), Διαμαντόπουλος, Αλεξόπουλος 14, Παπαγιάννης, Δημητρόπουλος 2, Κουλούρης 17, Ασπρούλιας 4 (8 ριμπ), Ησαΐας 2, Δρουγούτης.

Μπεκρίμ Team(Παπαγεωργίου): Προδρομίδης, Τσερκέζης 8 (11 ριμπ), Γεωργίου 10 (8 ριμπ), Παπαγεωργίου, Γιαννάτος 5, Φράγκος 3, Κοτσίρης, Κυριακόπουλος 6, Παϊρής 6, Δημήτρης 3.

Key player: Ο παράγοντας Χ του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουλούρης που πέτυχε 17 πόντους!

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των «πετεινών» και η απόδοση του Δημητριάδη!