20/01/2024
Los Lampriniers 23 12 15 13 6 69 -
Πασοκlahoma City Thunder 14 12 16 21 10 73 -

Ανατροπή και νίκη στην παράταση η Πασοκλαχώμα!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο ζεστοί στην αναμέτρηση και πήραν το προβάδισμα από την αρχή. Μάλιστα με ένα σερί 8-0 ανέβασαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (17-7).

Οι Πασοκλαχώμα City Thunder, κάνοντας συνέχεια αλλαγές, προσπαθούσαν να πλησιάσουν στο σκορ, όμως οι Los Lampriniers με καλή άμυνα, κρατούσαν τη διαφορά που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-26.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να γυρίσουν το ματς. Μάλιστα με σερί 8-0 πλησίασαν στον πόντο 37-36. Όμως οι Los Lampriniers απάντησαν άμεσα και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με οκτώ πόντους (50-42).

Η Πασοκλαχώμα City Thunder όμως δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της λέξη. Με αντεπίθεση διαρκείας και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Κεφαλόπουλο μείωσε στο καλάθι (62-60) λίγο πριν το τέλος. Μάλιστα με τρελό μακρινό τρίποντο με ταμπλό του Λιακίδη με την λήξη, έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 63-63.

Εκεί πλέον με την ψυχολογία στα ύψη κατάφεραν να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 69-73.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μελισσάς με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Αντωνόπουλος με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 20/43 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 8/18 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 17 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/41 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 13/26 βολές, 38 ριμπάουντ, 15  ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη.

Los Lampriniers (Κονδύλης): Γκόλιας, Αντωνόπουλος Παν. 19, Γκαραγκάνης 11, Γρύλλης 8, Κονδύλης 13, Αντωνόπουλος Θαν, Βασιλάκης 3, Ευγενείας 15.

Πασοκλαχώμα City Thunder (Κεφαλόπουλος): Μελισσάς 19, Γνάτης Δημ. 8, Λιακίδης 10, Μπακογιάννης 5, Κεφαλόπουλος 18, Γνάτης Π. 6, Ιατρού, Μαραβελάκης 6, Συρίγος 1.

Τι μας άρεσε: Η επιμονή για νίκη μέχρι το τέλος των φιλοξενούμενων.