31/01/2020
Ice Cream Lovers 18 7 11 15 - 51 -
Think Digital 11 12 14 8 - 45 -

Ανατροπή και νίκη για τους Lovers!

Στα πλαίσια του αναβληθέν παιχνιδιού της 7ης αγωνιστικής, οι Ice Cream Lovers αντιμετώπισαν την Think Digital Group. To παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις 2 ομάδες να προσφέρουν θέαμα. Αν και η ομάδα του Καπερώνη είχε το προβάδισμα, η παρέα του Μιχαλόπουλου με εξαιρετικούς Αραμπατζή και Αγγελή έκλεψε την νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα, με σκορ 51-45!

Πολύ καλά μπήκαν στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι. Με τον Τσαρμπόπουλο να πετάει φωτιές με 3/3 τρίποντα, οι Lovers δημιούργησαν μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων. 2 καλάθια είχε ο Βαρελάς και 1 τρίποντο ο Καπερώνης για την TDG που έπαιζε ανταγωνιστικά παρά τις απουσίες.

Το -7 σε -2 μετέτρεψαν οι φιλοξενούμενοι στο 2ο δεκάλεπτο. Με πρωτεργάτες του συνήθεις υπόπτους, Καπερώνη-Βαρελά, η Think Digital έκανε το παιχνίδι ντέρμπι. Από 1 τρίποντο είχαν οι Αραμπατζής και Αγγελής για τους ICL που είχαν «βραχυκυκλώσει» επιθετικά!

Τα ηνία του αγώνα πήραν οι «γαλαζοάσπροι» στην 3η περίοδο. Με μπροστάρη τον Βαρελά που είχε, 6 πόντους και με τον Καπερώνη να μοιράζει ασίστ με τα μάτια κλειστά, η TDG έδειχνε να επιβάλλει τον ρυθμό της. Έχοντας 3 τρίποντα (2 ο Αραμπατζής, 1 ο Αγγελής), οι Ice Cream Lovers έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση του αγώνα.

Με τον πίνακα να δείχνει 36-37 υπέρ των φιλοξενούμενων όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Έχοντας στο νου του αυτό, ο Αραμπατζής με 5 πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς την αρμάδα του Μιχαλόπουλου, σε μία σπουδαία νίκη, στο κυνήγι των playoff. Οι 6 πόντοι του Βαρελά δεν ήταν αρκετοί για να αποτρέψουν την ήττα από τους Ice Cream Lovers, με σκορ 51-45!

Mvp του αγώνα ήταν ο Γιώργος Αραμπατζής με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ (0-3) και 1 κόψιμο σε 34:48 λεπτά. Σούταρε 1/1 δίποντα (100%), 5/10 τρίποντα (50%) και 2/2 βολές (100%). Για την TDG ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καπερώνης με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ (0-9), 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Σούταρε 2/6 δίποντα (33,3%) και 1/12 τρίποντα (8,3%).

Σαν σύνολο, οι Ice Cream Lovers είχαν 8/20 δίποντα (40%), 10/30 τρίποντα (33,3%), 5/12 βολές (41,7%), 32 ριμπάουντ (8-24), 8 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 10 λάθη. Η Think Digital Group είχε 21/46 δίποντα (45,6%), 1/16 τρίποντα (6,2%), 0/2 βολές (0%), 34 ριμπάουντ (9-25), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 11 λάθη.

Ice Cream Lovers (Μιχαλόπουλος): Αθανασίου 2, Μιχαλόπουλος, Αγγελής 12, Τσαρμπόπουλος 10, Στεφανάτος 2, Μαραγκός 6 (9 ριμπ), Κρίμπας, Αραμπατζής 19.

Think Digital (Καπερώνης): Σπυρόπουλος 6, Καυκαλιάς 2, Καπερώνης 7 (9 ριμπ, 12 ασίστ), Σταγκίδης 4 (7 ριμπ), Κανούτος, Μαρίνης 6, Βαρελάς 20 (9 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία του Αραμπατζή που γίνεται καλύτερος παιχνίδι με παιχνίδι!