12/10/2024
Chicago Trolls 5 13 17 12 - 47 -
Slow Motion 12 13 13 6 - 44 -

Ανατροπή και πρώτη νίκη για τους Trolls!

Η Slow Motion ήλεγχε απόλυτα το ματς στο ξεκίνημα και με όπλο την υψομετρική διαφορά των παικτών της, έβαλε την μπάλα κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε 2-10. Οι Chicago Trolls ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και δυσκολεύονταν αρκετά επιθετικά. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 5-12.

Πέντε γρήγοροι πόντοι των Βλαγκά, Καραουλάνη, στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, μείωσαν τη διαφορά για τους γηπεδούχους (9-12). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και ξέφυγαν ξανά με επτά πόντους (9-16), για να ισοφαρίσουν οι Trolls (16-16). Ο Βαλμάς όμως με συνεχόμενα καλάθια έδωσε ξανά προβάδισμα στην Slow Motion, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 18-25.

Ο Γεωργίου μπήκε καυτός στην επανάληψη και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στον πόντο (26-27). Ο Βαλμάς ξεκόλλησε ξανά την Slow Motion (26-30), με τον Καραουλάνη, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, να φέρνει το ματς στα ίσα (32-32). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-38.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι όπως αναμενόταν. Ο Γεωργίου ήθελε να συνδυάσει με νίκη το ντεμπούτο του με τους Trolls και με συνεχόμενα καλάθια έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (43-42). Ο Κουτσούρης έδωσε ξανά προβάδισμα στην Slow Motion (43-44) όμως ο Καραουλάνης με ένα τρίποντο και μια βολή έδωσε στους Chicago Trolls την πρώτη τους νίκη στη σεζόν με σκορ 47-44.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ιωάννης Βλαγκάς με 7 πόντους, 11 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χριστόφορος Βαλμάς με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ.

Chicago Trolls (Μούτσος): Βασιλόπουλος, Βλαγκάς 7, Καραουλάνης 17, Μεταξάς, Μούτσος 5, Στάλιος, Γεωργίου 18.

Slow Motion (Γιακουμής): Βαλμάς 15, Γιακουμής, Γκολιανόπουλος 2, Κουτσούρης 9, Μπουλιαρίτης 9, Σαββίδης, Τσαβαλάς 5, Τσιαντής 2, Φλουσκούνης 2.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Chicago Trolls στο δεύτερο ημίχρονο.