03/04/2023
Myrmidons BC 13 11 22 19 - 65 -
Nickan 18 21 10 12 - 61 -

Ανατροπή με super Μαστροκωστόπουλο οι Myrmidons!

Το βραδάκι της Δευτέρας 3 Απριλίου στο Basketaki Arena σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Myrmidons με τον Δημήτρη Μαστροκωστόπουλο σε μεγάλα κέφια, ανέτρεψαν το - 15 του πρώτου ημιχρόνου και έφτασαν στην επικράτηση με 65-61.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Νίκος Ανδριόπουλος έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του με 13 πόντους οδηγώντας την Nickan στο προβάδισμα, με τον Τσίλη να βοηθάει με 5 αντίστοιχα, για το 13 – 18. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Πετρόπουλου είχε τον Μαστροκωστόπουλο να ξεχωρίζει με 5 πόντους και τον Ραχωβίτσα να σκοράρει ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, επέβαλαν απόλυτα τον ρυθμό τους στην επίθεση και με πρώτο βιολί ξανά τον ασταμάτητο Ανδριόπουλο με 8 πόντους και τον μπόμπερ Τσίλη να σκοράρει δις έξω από τα 6.75, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 24 – 39. Οι γηπεδούχοι που δεν μπορούσαν ακόμα να βρουν τα πατήματα τους, είχαν το δίδυμο Μαστροκωστόπουλο με 6 και Ψύκο με 5 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις λύσεις.

Οι Myrmidons μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο, κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και με τριάδα φωτιά στην επίθεση τους Ραχωβίτσα(7), Νιωτάκη(7) και Μαστροκωστόπουλο(4), πλησίασαν σε 46 – 49. Στο ίδιο χρονικό σημείο, η Nickan δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στην άμυνα και είχε τον Ανδριόπουλο ξανά να ξεχωρίζει στην επίθεση με 6 από τους 10 πόντους της ομάδας του.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι με τον Μεϊδάνη να αναλαμβάνει το σκοράρισμα με 4 πόντους και τους Ανδριόπουλο και Μαστορόπουλο να βάζουν από ένα καλαθάκι, κρατούσαν την πρωτοπορία με 50 – 57. Στη συνέχεια όμως οι Μυρμιδόνες με τον Μαστροκωστόπουλο να απλώνει όλη του την ποιότητα στο παρκέ, τον Νιωτάκη να ανεβάζει στροφές με 6 πόντους και τον Ραχωβίτσα να μιλάει στα δύσκολα με δύο τρίποντα, γύρισαν τούμπα τον αγώνα και επικράτησαν με 65 – 61.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μαστροκωστόπουλος με 22 πόντους, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Ανδριόπουλος με 29 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι Myrmidons είχαν 18 / 49 δίποντα, 7 / 23 τρίποντα, 8 / 13 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Nickan είχε 19 / 51 δίποντα, 5 / 23 τρίποντα, 8 / 18 βολές, κατέβασε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Myrmidons(Πετρόπουλος): Γάββαρης 2(8ρ.), Θωμάς, Κοσκινάς, Μαστροκωστόπουλος 22(16ρ.- 9 ασίστ), Νιωτάκης 14, Πετρόπουλος 2(10ρ.), Ραχωβίτσας 18,Ψύκος 7.

Nickan(Σιγανός): Ανδριόπουλος 29(16ρ.), Κερένης 1, Μαρκόπουλος 3(8ρ.), Μαστορόπουλο 6, Μεϊδάνης 10(14ρ.), Σιγανός, Τσίλης 12.

Τι μας άρεσε: Η πίστη και η επιμονή που έδειξαν οι Μυρμιδόνες πως θα ανατρέψουν την κατάσταση.