11/11/2023
Basket Case 11 2 9 16 - 38 -
Terroristas 9 12 8 5 - 34 -

Ανατροπή με Μερτινιάν και νίκη για Basket Case !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena η Basket Case πέτυχε μεγάλη ανατροπή και νίκη επί των Terroristas, με τον Μερτινιάν να πραγματοποιεί σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο με 10 καθοριστικούς πόντους. Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι Τρομοκράτες που αντιμετώπισαν επιθετικό μπλακ άουτ στο φινάλε.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματική ήταν η Basket Case στο ξεκίνημα καθώς, παρά την απουσία του αρχηγού Χέλμη, βρήκε λύσεις από τους Μερτινιάν (4π.), Γκλιάτη (2π.), Κ. Κολιάκο (2π.) και Λάβδα (2π.). Σε απόσταση αναπνοής παρέμεινε η ομάδα του Κονοφάου που βασίστηκε στους Θ. Τσιαούση (3π.), Λίτινα (3π.) και Τζούδα (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Terroristas προστάτεψαν πολύ αποτελεσματικά το καλάθι τους, δεχόμενοι μόλις δύο πόντους και χτίζοντας διαφορά με καλάθια των Μαυρίδη (7π.), Λίτινα (3π.) και Κονοφάου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, μονάχα ο Γκλιάτης (2π.) κατάφερε να βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Σκορ ημιχρόνου, 13-21.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 9-8 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Γκλιάτης (6π.) και Κ. Κολιάκος (2π.) τράβηξαν κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ οι Terroristas απάντησαν με Θ. Τσιαούση (5π.) και Κονοφάο (3π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 22-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβγαλαν ψυχή και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μερτινιάν (10π.), αλλά και τον Κ. Κολιάκο (5π.) πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη. Κόλλησαν στο κρίσιμο σημείο οι Terroristas, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν μια ακόμη ήττα στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος του αγώνα, η Basket Case είχε 9/32 δίποντα, 4/25 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Terroristas είχαν 7/42 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Μερτινιάν με 14 πόντους, έχοντας 1/1 δίποντο, 3/10 τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα και μόλις 1 λάθος.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Τσιαούσης με 8 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 3 λάθη.

Basket Case (Καλοκαιρινός) : Γκλιάτης 11 (1), Καλοκαιρινός, Κλαυδιανός, Κολιάκος Γ. 2, Κολιάκος Κ. 9, Λάβδας 2, Μερτινιάν 14 (3), Σαρακινός, Ψαρράκης.

Terroristas (Κονοφάος) : Κονοφάος 7, Λίτινας 7 (2), Μαυρίδης 7 (1), Τζούδας 3 (1), Τουλκαρίδης, Τσιαούσης 8 (2), Τσιαούσης Γ. 2.

Τι μας άρεσε: Το show του Μερτινιάν στο φινάλε.