14/01/2023
Beeranhas 8 14 20 9 - 51 -
Undrafted 17 11 11 14 - 53 -

Ανατροπή στην ανατροπή για τους Undrafted!

Ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα για τους Undrafted στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την 15η αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τα Beeranhas με 51-53 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Undrafted, καθώς με δύο τρίποντα του Κουτσελίνη και 6 του πόντους του Τσιάνου, προηγήθηκαν με 8-17. Ο Μουσούντας με 4 πόντους και ο Μιχαηλίδης με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί που με 5 πόντους του Χρήστου Ματεντζόγλου και τρίποντο του Υφαντή, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στους 14, 9-23. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους τα Beeranhas και με show του Μουσούντα με 10 πόντους, πλησίασαν στους 6, 22-28!

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με νέους 8 πόντους του Μουσούντα, 6 του Χαϊδάκη και τρίποντο του Βαλέντζη, προσπέρασαν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +3, 42-39. Πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία αντιμετώπιζαν σε εκείνο το σημείο οι παίχτες του Θωμά Αγρογιάννη, με τους Κώστα Ματεντζόγλου και Θεοδωρόπουλο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 42-39!

Με βολές των Βασιλείου και Μουσούντα στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, τα Beeranhas βρέθηκαν στο +5, 45-40. Στην συνέχεια, όμως, του αγώνα οι Undrafted έσφιξαν την άμυνά τους και με δράστες στην επίθεση τους Κουτσελίνη, Τσιάνο και Κόντο, έφτασαν σε ακόμη μια νίκη με 51-53, με τον Χαϊδάκη να βάζει τα μεγάλα σουτ για την ομάδα του, χωρίς όμως να είναι αρκετά.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 15/39 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/19 βολές, 11/23 διοξβφα και 7/25 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Beeranhas ο Μουσούντας με 24 πόντους, έχοντας 3/4 βολές, 9/13 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Undrafted ο Τσιάνος με 17 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 4/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 6 λάθη.

Beeranhas (Δέτσης): Μιχαηλίδης 2, Τραϊφόρος 2, Χαϊδάκης 14 (2), Βασιλείου 5, Βαλέντζης 4 (1), Λουμάκος, Κύρκος, Βαλσαμίδης, Μουσούντας 24 (1)

Undrafted (Αγρογιάννης Θ.): Ματεντζόγλου Κ. 4, Ματεντζόγλου Χ. 5 (1), Θεοδωρόπουλος 3 (1), Τσιάνος 17 (1), Κόντος 4, Παπαγεωργίου Ν. 1, Παπαγεωργίου Λ., Κουτσελίνης 9 (3), Αγρογιάννης Δ. 3, Υφαντής 7 (1)

Τι μας άρεσε: Οι ανατροπές στο τελευταίο δεκάλεπτο!