22/05/2022
Mandra Heat 12 23 11 16 - 62 -
Black Panthers 20 9 12 23 - 64 -

Ανατροπή στην ανατροπή για τους Πάνθηρες!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον έβδομο όμιλο της Summer D2-League οι Black Panthers, καθώς στην πρεμιέρα κέρδισαν δύσκολα την Mandra Heat με 62-64 στο κλειστό του Κολωνού!

Με τον Αποσκίτη να ξεκινάει ορεξάτος το ματς με 11 πόντους και τον Κώστα Καββαδία να τον ακολουθεί με 5, οι Black Panthers προηγήθηκαν με 12-20. Ο Μαραγκός με 4 πόντους και οι Τσιλιώνης – Διολέτης με ένα τριποντάκι ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, εκεί όπου με 8 πόντους του Διολέτη, δύο τρίποντα του Ελευθεριάδη και 4 πόντους του Μαραγκού, η Mandra Heat βρέθηκε μέχρι και στο +10, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 35-29. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο Κώστας Καββαδίας και Αποσκίτης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Το πιο ισορροπημένο δεκάλεπτο του ματς ήταν το τρίτο, με την Mandra Heat να διατηρεί με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 46-41, έπειτα από 4 πόντους του Μαραγκού και τρίποντο του Τσιλιώνη. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πάνθηρες, με τους Κώστα Καββαδία και Τήλιο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 46-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Black Panthers μπήκαν αποφασισμένοι να γυρίσουν το ματς και με 11 πόντους του Κώστα Καββαδία, 8 του Αποσκίτη και 4 του Τήλιου, έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 62-64! Κόλλησαν στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι στην επίθεση και έτσι οι εύστοχες προσπάθειες των Διολέτη, Μαραγκού και Δρίβα δεν τους ήταν αρκετές, ενώ 1,3″ για το τέλος ο Δρίβας έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όταν έχασε δύο βολές στο 62-64!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/15 βολές, 15/48 δίποντα και 9/36 τρίποντα. Πήραν 63 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 16/23 βολές, 15/47 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος της Mandra Heat ο Μαραγκός με 12 πόντους (double-double), έχοντας 0/1 βολή και 6/12 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Black Panthers ο Κώστας Καββαδίας με 27 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 3/8 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Δρίβας 4, Τσιλιώνης 8 (2), Διολέτης 19 (5), Μανήσαλης 10, Μώλος 3, Ελευθεριάδης 6 (2), Σιδέρης, Σιώκης, Μαραγκός 12

Black Panthers (Καββαδίας Κ.): Τσαλαφούτας, Μαυράκης 4, Καββαδίας Κ. 27 (5), Τήλιος 10, Αποσκίτης 19 (1), Ρήγας, Καββαδίας Τ., Κουλούρης

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!