20/09/2022
Deportivo Faliro 20 13 17 20 - 70 -
Uncle Drew 11 18 23 16 - 68 -

Aνατροπή στην ανατροπή και νίκη της Deportivo!

Την Τρίτη το βράδυ 20 Σεπτεμβρίου στο Athens Sports Hall, σε ένα παιχνίδι με συνεχόμενες ανατροπές που κρίθηκε στο τέλος, η Deportivo Faliro πήρε μεγάλη νίκη με 70 – 68 απέναντι στους Uncle Drew, με σουτ του Τσάβαλου στα 15 δευτερόλεπτα.

Οι Drew ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5 πόντους του Χαλκιόπουλου και τρίποντο του Τρούσσα, αλλά στην συνέχεια η Deportivo πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με ηγέτη τον Κορωνιό με 5 πόντους και τους Γάτσιο, Γαρμπή να βάζουν από 4, ξέφυγε με 20-11.

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν οι Drew και με ηγέτες στην επίθεση τους Καρατζή και Κάρμα με 5 πόντους έκαστος, μείωσαν στο καλάθι. Στην συνέχεια και πάλι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με μπροστάρη τον Γάτσιο με 8 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 33-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κάρμα απόλυτο πρωταγωνιστή με 8 πόντους να οδηγεί τους Drew και με βοήθειες από Ιατρού(4) και Κανδηράκη- Οικονομάκο να σκοράρουν από τα 6,75 να κάνουν το σκορ 43-50. Ο Μαρούσος κορυφαίος της Deportivo με 6 πόντους , με πέντε ακόμα παίχτες να σκοράρουν για το 50-52.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Χαλκιόπουλο να κάνει μαγικά πράγματα με 11 πόντους για το 59-67, τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Η Depor δεν παράτησε σε κανένα σημείο το παιχνίδι και με μπροστάρη τον Ναυπλιώτη με 4 πόντους και μεγάλο σουτ του Τσάβαλου στα 15 δευτερόλεπτα , γύρισε τούμπα το ματς κατακτώντας μια μεγάλη νίκη με 70-68.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Νίκος Κορωνιός με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάρκος Χαλικιόπουλος με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Η Deportivo είχε 27/ 44 δίποντα, 5 / 26 τρίποντα, 11 / 21 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Οι Drew είχαν 25 / 43 δίποντα, 10 / 26 τρίποντα, 8 / 22 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Deportivo Faliro(Μαρινάκης): Γάτσιος 16, Γαρμπής 10(7ρ.), Κακαλέτρης 3(10ρ.), Κομνηνός 3, Κοντογιάννης, Κορωνιός 12(7ρ.), Μαρινάκης, Μαρούσος 8, Ναυπλιώτης 8, Τσάβαλος 6, Τυροπώλης 4.

Uncle Drew(Βενέτης): Βαρβαρίδης 4, Βλυσσίδης , Ιατρού 6(10ρ.), Κάρμας 15, Καμπάς, Κανδηράκης 3, Καρατζής 5(7ρ.), Μπονάτσος 4, Οικονομάκος 5, Τρούσας 6, Χαλκιόπουλος 20(12ρ.).

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα τρομερό παιχνίδι με πάθος και ενέργεια που κρίθηκε στο τέλος.