15/01/2024
Pharmaco Team 14 15 11 20 - 60 -
Akarnania Warriors 22 11 12 13 - 58 -

Ανατροπή στο φινάλε για τη Pharmaco Team

Το παιχνίδι ξεκίνησε στις 15 Γενάρη, όμως διακόπηκε στο 14ο λεπτό με τους Warriors να προηγούνται σε εκείνο το σημείο με 28 - 20, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη μάζεψε τη διαφορά και στο φινάλε ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση φτάνοντας στην 5η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, πήραν προβάδισμα, έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +11 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 8.

Οι Warriors προηγήθηκαν μέχρι και με 12 πόντους στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου και ήταν στο +8 στο 14ο λεπτό όταν το παιχνίδι διακόπηκε. Στην επανέναρξή του η Pharmaco Team πλησίασε στο σκορ και μείωσε στους 4 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το +12, όμως η Pharmaco Team έκανε σερί 7 - 0 και πλησίασε στους 5 στο 30ο λεπτό.

Μετά τα μέσα της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 7 - 0 κάνοντας το -3, +4 υπέρ τους και κράτησαν το προβάδισμα νίκης μέχρι το τέλος.

Πρώτος σκορερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Γιώργος Γκρίζης που σημείωσε 23 πόντους και μάζεψε 17 ριμπάουντ.
Ο Χρήστος Τσάσσης ήταν ο πρώτος σκόρερ των Akarnania Warriors με 18 πόντους, ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ και τον ακολούθησαν ο Αλέξανδρος Δρακούσης με 12 πόντους και ο Μπάμπης Τσαμάκης με 11.

Τι μας άρεσε. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τι δε μας άρεσε. Σίγουρα η διακοπή και η επιστροφή μετά από τρεις εβδομάδες για τη συνέχεια επηρέασε σε ένα βαθμό τις ομάδες, που δεν είχαν όλους τους παίκτες στην επανέναρξη του αγώνα σε σχέση με το πρώτο ματς.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αναστασόπουλος, Γκάτσης 4, Γκρίζης 23(2), Καββαδίας 7(1), Καρέτσος 1, Κουδούνας 2, Κουτρουμάνος 9(1), Μηλιάτης 4(1), Πανταζής 2, Σωτηρόπουλος 4(1), Τσουκαλάς 2, Χολής 2.

AKARNANIA WARRIORS (Χρήστος Τσάσσης): Δρακούσης 12(1), Μπαρμπάκης, Μπιτσικώκος 6, Πετρέκας, Πετρόπουλος 7, Τακτικός 4, Τσαμάκης 11(3), Τσάσσης 18, Χριστογιάννης.