27/03/2023
Agrinio Tutors 10 27 10 14 - 61 -
Pharmaco Team 10 14 22 20 - 66 -

Ανατροπή τετράδας για την Pharmaco Team

Η Pharmaco Team κέρδισε τους Agrinio Tutors με 66 - 61 και με τη νίκη αυτή πέρασε στο final four του πρωταθλήματος. Και το δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων είχε μεγάλο ενδιαφέρον, όμως αυτή τη φορά η ομάδα του Γιάννη Κονιδάρη χρειάστηκε να επιστρέψει από το -19 για να πάρει τη νίκη - πρόκριση.

Η Pharmaco Team ξεκίνησε παίρνοντας προβάδισμα πέντε πόντων, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πέρασαν μπροστά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά οι Tutors έτρεξαν σερί 10 - 0 και έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα 13 πόντων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σερί 6 - 0 για τους Tutors που προηγήθηκαν με 19 πόντους, όμως η συνέχεια ανήκε στη Pharmaco Team που με επιμέρους σκορ 22 - 4 μείωσε στον πόντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πήγαν τη διαφορά στους 6 πόντους στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά η Pharmaco Team με σερί 12 - 0 πήρε "κεφάλι" στο σκορ. Λίγο πριν το φινάλε οι Tutors μείωσαν στον πόντο, όμως με τέσσερις πόντους οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το 66 - 61 που τους έστειλε στον ημιτελικό.

Πρώτος σκόρερ των Tutors και μοναδικός "διψήφιος" ήταν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 35 πόντους. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ηλίας Τσιτσικάος με 29 πόντους, ο Betsson MVP Πάνος Κουδούνας είχε 14 πόντους και 22 ριμπάουντ, ενώ ο Τσουκαλάς πρόσθεσε 12 πόντους μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Η Pharmaco Team ειδικά στην τελευταία περίοδο έψαξε σωστά να βρει το δρόμο προς το καλάθι και κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στη σειρά.

Τι δε μας άρεσε. Οι Tutors είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και αυτό στοίχισε και στα play - offs.

AGRINIO TUTORS (Κώστας Καρέτσος): Αθανίτης 2, Βαρδουλάκης 5(1), Διδασκάλου, Καραμπέτσος 5(1), Καρέτσος 9(2), Λιάγκας 3, Μουρκούσης, Σταμουλάκης 35(8), Στραβοδήμος 2.

PHARMACO TEAM (Γιάννης Κονιδάρης): Αλιφέρης, Αναστασόπουλος 2, Καρτσακλής 4, Κουδούνας 14, Παληγεώργος, Σταμούλης 2, Τσιτσικάος 29(3), Τσουκαλάς 12(2), Χολής 3(1).