02/03/2023
Hurricanes 8 17 19 16 - 60 -
Gladiators 17 17 9 11 - 54 -

Ανατροπή τετράδας για τους Hurricanes!

Σημαντικό «βήμα» στη μάχη που δίνουν για την είσοδο στα Playoff έκαναν, το βράδυ της Πέμπτης 2 Μαρτίου, οι Hurricanes. Οι «Τυφώνες» έβγαλαν ψυχή στο δεύτερο ημίχρονο, έφερα «τούμπα» το ματς και επικράτησαν τελικά των Gladiators με 60-54. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα έφτασαν πλέον στο 10-6, ενώ οι Gladiators που είδαν το ματς να χάνεται μέσα από τα «χέρια» τους, γνώρισαν μόλις την 2η ήττα τους (14-2) στην σεζόν.

Αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς ήταν οι φιλοξενούμενοι, με τον Ντάγκα να μπαίνει ορεξάτος στο παρκέ και το σκορ να φτάνει στο 2-15. Καραθάνος και Περσίτσας ήταν οι μόνοι που έβρισκαν λύσεις επιθετικά για τους Hurricanes στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η διαφορά στο τέλος της περιόδου έμεινε στους 9 πόντους με το σκορ να γράφει 8-17.

Χρειάστηκε να περάσουν 4 λεπτά παιχνίδιού ώστε κάποια από τις δύο ομάδες να βρει το πρώτο της καλάθι στο δεύτερο δεκάλεπτο και το έκανε ο Βαταλίδης για το 8-20. Από ‘κει και έπειτα ανέβηκε ο ρυθμός, με τους Gladiators να κρατάνε μία απόσταση 10 πόντων. Λατίφης και Περσίτσας έκαναν ότι μπορούσαν για να κρατήσουν «ζωντανή» στο ματς την ομάδα τους, ενώ οι Πρίτσος, Τσακίρης και Μισιχρόνης έβρισκαν τρόπο να «σπάσουν» την αντίπαλη άμυνα και έτσι οι Gladiators παρέμειναν μπροστά με 25-34.

Ο Δάσκαλος ήταν εύστοχος στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και με συμπαραστάτη τον Τσακίρη έφεραν το σκορ 32-41. Εκείνη τη στιγμή, όμως, οι Hurricanes «γύρισαν τον διακόπτη» και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Οι γηπεδούχοι κατέθεσαν ψυχή στο παρκέ και με ένα τρομερό σερί 12-2, έκλεισαν την τρίτη περίοδο όντας μπροστά με 44-43.

Έχοντας πλέον την ψυχολογία με το μέρος τους, οι Hurricanes έχτισαν μία διαφορά 8 πόντων όταν ο Λατίφης έγραψε το 51-43. Οι Gladiators έμοιαζαν σοκαρισμένοι, αλλά ο Τσακίρης βγήκε μπροστά και το σκορ δεν άργησε να φτάσει στον πόντο (53-52). Οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα στο σημείο εκείνο και με τον Περσίτσα να πετυχαίνει δύο καλάθια πήγαν στο 57-52. Ο Λατίφης με την μία εύστοχη βολή του έφερε την ομάδα του πιο κοντά στη νίκη (58-52), ενώ ο Τσακίρης μείωσε σε 58-54, αλλά ο χρόνος δεν ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων. Το τελικό 60-54 διαμόρφωσε ο Λατίφης και έτσι οι Hurricanes πανηγύρισαν την δύσκολη νίκη τους.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Λατίφης με 18 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ συνολικά. Από τους Gladiators εκείνος που κατάφερε να ξεχωρίσει ήταν ο Βασίλειος Τσακίρης ο οποίος πέτυχε 19 πόντους, μοίρασε 3 ασίστ και κατέβασε 7 ριμπάουντ στο ματς.

Οι Hurricanes είχαν 17/33 δίποντα, 6/29 τρίποντα, 8/15 βολές, 40 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 9 κλεψίματα και 16 λάθη. Από την άλλη οι Gladiators μέτρησαν 13/31 δίποντα, 6/33 τρίποντα, 10/13 βολές, 38 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 9 κλεψίματα και 19 λάθη.

Hurricanes (Βασιλειάδης): Βλάχος 3(8ρ.), Περσίτσας 18(2ρ.), Κασσελάκης 6(8ρ.), Σακελλαρίου, Λατίφης 18(7ρ.), Βασιλειάδης, Καραθάνος 13(6ρ.), Μακρής, Ταμιωλάκης 2(3ρ.)

Gladiators (Τσακίρης): Ντάγκας 9(3ρ.), Δάσκαλος 6(3ρ.), Μισιχρόνης 7(3ρ.), Τσακίρης 19(7ρ.), Πρίτσος 8(9ρ.), Αναστασόπουλος, Βαταλίδης 5(3ρ.), Λαδάς, Νάννος

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των Hurricanes στο δεύτερο ημίχρονο και ο χαρακτήρας που έδειξαν στο τέλος.