04/03/2024
Tsouvalia 16 22 8 6 - 52 -
Draft Fathers 16 7 19 19 - 61 -

Aνατροπή με αύρα αρχηγού οι Draft Fathers!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, η πεντάδα που κατέβασαν τα Tsouvalia κυριαρχούσε στο πρώτο ημίχρονο. Σε εκείνο το σημείο ο αρχηγός των Draft Μάνος Σκληράκης έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο και δίνοντας στην ομάδα του την ώθηση με σκληρή άμυνα, οργάνωση και πόντους την οδήγησε στην απόλυτη ανατροπή και νίκη που της δίνει πολύ σημαντικές πιθανότητες για την είσοδο στα playoff!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και ισόπαλο, με τις ομάδες να βγάζουν γούστα στην επίθεση και το σκορ να διαμορφώνεται 16 – 16. Ο Λαρεντζάκης με 9 πόντους ήταν το πρώτο βιολί του αγώνα και έπαιρνε βοήθειες από Καρύδα(4) και Γιετιμιάν(3) για τους Fathers. Στην αντίπαλη πλευρά τα Τσουβάλια κουβαλούσε ο Χατζησωκράτης με 5 πόντους, με τον Σωτηρόπουλο να προσφέρει 4 και τον Κοτσιλίνη να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Τα Tsouvalia έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ στην δεύτερη περίοδο, μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο και τρέχοντας επιμέρους 22 – 7, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά. Σωτηρόπουλος και Νικολόπουλος ανέλαβαν το σκοράρισμα με 7 πόντους έκαστος, με τον Χατζησωκράτη να κυριαρχεί μέσα στις δύο ρακέτες, ενώ για τους Fathers που τα βρήκαν σκούρα και στις δύο πλευρές του γηπέδου, ξεχώρισε ο Λαρεντζάκης με τρίποντο, με Βλαχοθανάση και Γιαννάκο να προσφέρουν από ένα καλάθι, για το 38 – 23.

Η ορμή και η αύρα του αρχηγού των Fathers Μάνου Σκληράκη έκανε την διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να τρέχουν επιμέρους 2 – 15, φέρνοντας τη διαφορά στο καλάθι(40-38). Ο Λαρεντζάκης με 5 πόντους άξιος συμπαραστάτης στο ίδιο διάστημα. Στη συνέχεια τα Τσουβάλια έβγαλαν αντίδραση,βρήκαν σκορ με Χατζησωκράτη – Κυριακίδη να πετυχαίνουν από 3 πόντους και κράτησαν την πρωτοπορία με 46 – 42.

Το μομέντουμ ήταν με τους φιλοξενούμενους και η ομάδα από τον Ωρωπό το απέδειξε περίτρανα στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης! Με άμυνα από γρανίτη καθώς δέχτηκε μόλις 6 πόντους και επίθεση που πέταγε φωτιές με κορυφαίους του Βλαχοθανάση(6), Σκληράκη(5), Γιαννάκο(4) και Καρύδα(4), το παιχνίδι γύρισε εντελώς και οι Draft Fathers πήραν μια σπουδαία νίκη με 52-61!

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Λαρεντζάκης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Νικολόπουλος με 8 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Κοτσιλίνης 6(7ρ.) Κυριακίδης 6(7ρ.), Νικολόπουλος 8(13ρ.), Σωτηρόπουλος 18, Χατζησωκράτης 14(12ρ.).

Draft Fathers(Σκληράκης): Prenga, Βλαχοθανάσης 12(7ρ.), Γιαννάκος 6(8ρ.), Γιετιμιάν 5, Καρύδας 12(7ρ.), Λαρεντζάκης 16, Σκληράκης 10, Σούσης, Σωτηρόπουλος.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των Μπλε και το υπέροχο δεύτερο ημίχρονο των μετέπειτα νικητών.