06/03/2024
Πι Stoli α 14 22 11 14 - 61 -
Gran Μανάρια 17 13 19 13 - 62 -

Ανατροπή με Παπαευσταθίου τα Manaria!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena, σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά μεν αλλά πολύ όμορφο σε εξέλιξη παιχνίδι, τα Gran Manaria με τον Παπαευσταθίου να σημειώνει τρίποντο 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, γύρισαν τούμπα το ματς και επικράτησαν απέναντι στα Πιstoliα.

Ανοιχτό το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τις ομάδες να παίζουν σε υψηλή ένταση και γρήγορο ρυθμό και τα ανώτερα Μανάρια να κρατούν μικρό προβάδισμα με 14 – 17. Ο Τσίγκος κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα με 6 πόντους, ο Καραμάνος έβαζε 4 προσφέροντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου και Αλεξανδρίδης – Λιάκος σκόραραν από την περιφέρεια για τους προπορευόμενους. Στο απέναντι στρατόπεδο, τα Πιστόλια στηρίχθηκαν στην ποιότητα του Σιούτη από κοντά με 6 πόντους και στον Χάρη που σκόραρε μία φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι τυπικά γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την επιθετική τους απόδοση και με ηγέτη τον Γιώργο Λιόλιο με 10 πόντους και τους Τζαβάρα(2) Κωνσταντινίδη να σκοράρουν από την περιφέρεια, έχτισαν διαφορά 6 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, τα Μανάρια που αντιμετώπισαν τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα, είχαν το δίδυμο Καραμάνου με 4 και Λιάκου με τρίποντο να δίνουν τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση, διαμορφώνοντας το 36-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και με όπλο την σφιχτή άμυνα και το Τσιγκέικο να οδηγεί την επίθεση με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα, προσπέρασαν 47-49. Τα Πιστόλια που πλήρωσαν ένα κακό πεντάλεπτο , έμειναν στην διεκδίκηση της νίκης με τον Λιόλιο και πάλι να ηγείται με 4 πόντους.

Τα Πιστόλια πατούσαν καλύτερα στο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου και με μπροστάρη και πάλι τον Λιόλιο με 5 πόντους, ξέφυγαν με 55 – 49. Η αντίδραση των Μαναριών ήταν άμεση μειώνοντας με Καραμάνο και Ι.Τσίγκο στο καλάθι, για να απαντήσουν και πάλι οι γηπεδούχοι με τέσσερις βολές του Βούλγαρη και καλάθι του Τζαβάρα για το 61 – 57. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, ο Α. Τσίγκος με μπούκα μείωσε στο καλάθι και ο Παπαευσταθίου με τρίποντο στα 20 δευτερόλεπτα, έδωσε την χαριστική βολή, δίνοντας στην ομάδα του Καμπόλη τη νίκη με 61 – 62.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Καραμάνος με 10 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Σιούτης με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Πιstoliα(Λιόλιος): Βούλγαρης 4, Κεφαλιανός 6, Κωνσταντινίδης 8, Λιόλιος 20, Παπαδιονυσίου 5, Σιούτης 10(10ρ.), Τζαβάρας 8.

Gran Manaria(Καμπόλης): Αλεξανδρίδης 6, Καμπόλης 2, Καραμάνος 10(23ρ.),Λιάκος 6, Πέππας 2, Παπαευσταθίου 9, Σκληρός 2, Α.Τσίγκος 7, Ι.Τσίγκος 18.

Τι μας άρεσε: Η άψογη συμπεριφορά των παικτών των δύο ομάδων και η αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.