West Side B.C 17 17 17 10 - 61 -
Tavernicks 15 9 24 14 - 62 -

Νίκη με ανατροπή οι Taverknicks!

Δύο έκαναν τις νίκες τους στο Summer League οι Taverknicks, καθώς επικράτησαν δύσκολα των West Side σε παιχνίδι που έγινε στην Basketaki Arena.

Καλύτεροι ήταν οι West Side στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με πρωταγωνιστές τους Αθανασιάδη, Νικολάου και Μπελεχάκη προηγήθηκαν με το ισχνό 17-15. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα αθλητικά προσόντα και την εκτελεστική δεινότητα του Στέργιου και έμειναν κοντά στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν την ίδια διάθεση, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Τριανταφυλλίδη και σε συνδυασμό με την σταθερά καλή απόδοση των Αθανασιάδη και Νικολάου, "έχτισαν" διψήφιο προβάδισμα (34-24). Οι Taverknicks από την άλλη μεριά, "κόλλησαν" στην επίθεση, έκαναν πολλά λαθη και βρέθηκαν σε δύσκολη θέση εν όψει συνέχειας.

Οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Λαμπριανό μπήκαν δυναμικά στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψαν το -10 του ημιχρόνου και πήραν το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι που είχαν επηρεαστεί από την εξέλιξη του παιχνιδιού, έβγαλαν αντίδραση και με τρία τρίποντα του Τριανταφυλλίδη επανέφεραν την... τάξη. Το 51-48 του τρίτου δεκαλέπτου άφηνε τα πάντα ανοιχτά εν όψει του τελευταίου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, "βομβάρισαν" το αντίπαλο καλάθι με τους Λαμπριανό και Στεργίου και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 61-62. Οι West Side έχασαν την συγκέντρωσή τους, επέμεναν ανεπιτυχώς να σουτάρουν από την περιφέρεια και γνώρισαν μοιραία την τρίτη τους ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στεργίου με 36 πόντους (11/20 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 5/6 βολές). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τριανταφυλλίδης με double double και 21 πόντους (4/13 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 1/3 βολές, 18 ριμπάουντ).

West Side: Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 17, Γαλανόπουλος, Μπελεχάκης 13 (4), Νικολάου 10 (1), Παντρευτάκης, Τριανταφυλλίδης 21 (4)

Taverknicks: Ζερβός 2, Λαμπριανός 19 (1), Σαμντιμπιάν 1 Στεργίου 36 (3), Χριστοφορίδης 4, Κουρής

Τι μας άρεσε: Το ανατρεπτικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.