11/10/2023
Athens Crips 27 11 12 8 - 58 -
Blue Rose 14 17 13 20 - 64 -

Ανατροπάρα και ιδανικό ξεκίνημα για τους Blue Rose!

Ξεκίνημα με το δεξί για τους Blue Rose, οποίοι αναμετρήθηκαν με τους Athens Crips για την πρώτη αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master league, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 58-64, κάνοντας μια φοβερή ανατροπή στο τέλος.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, που μπήκαν πιο ορεξάτοι στο παρκέ και με γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά από την αρχή. Εκπληκτικοί στο πρώτο δεκάλεπτο οι Γκουγκούσης (10π), Αργυρούλης (7π), Λεκάκης (7π), οι οποίοι έδωσαν αέρα 13 πόντων στην ομάδα τους, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να βρίσκεται στο 27-14. Με τα δυο τρίποντα του Δανασή οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν στο σκορ.

Καλύτεροι αμυντικά εμφανίστηκαν οι Blue Rose στο δεύτερο δεκάλεπτο, παίζοντας στα όρια του φάουλ, καταφέρνοντας έτσι να δεχτούν μόνο 11 πόντους και με ωραίο μπάσκετ στην επίθεση να καταφέρουν να μειώσουν στους 7 στο τέλος του ημιχρόνου. Δανασής συνέχισε να πυροβολεί έξω από την γραμμή των 6.75 και σκοράροντας 7 πόντους ήταν αυτός που ξεχώρισε στην δεύτερη περίοδο.

Νωθρό το ξεκίνημα του ημιχρόνου και για τις δύο ομάδες επικεντρώνοντας κυρίως στην άμυνα, δεν κατάφεραν πολλά όσον αφορά το σκοράρισμα στο τρίτο δεκάλεπτο. Με το σκορ στο 50-44, το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού φαινόταν ότι θα ήταν συναρπαστικό.

Τρομερό ξεκίνημα για τους Blue Rose στο τέταρτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι και παίζοντας εκπληκτική άμυνα αφήνοντας τους Athens Crips να σκοράρουν μόνο 8 πόντους. Δεν έχασαν ποτέ ξανά το προβάδισμα τους οι φιλοξενούμενοι και έκαναν μια σπουδαία νίκη με 58-64.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Δανασής με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λεκάκης με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και κλεψίματα.

Οι Athens Crips είχαν 10/18 βολές, 15/46 δίποντα και 6/26 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 6 λάθη. Από την άλλη το Blue Rose είχε 7/16 βολές, 12/21 δίποντα και 11/31 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 6 κλεψίματα και 15 λάθη.

Athens Crips (Γιγουρτάκης): Κυρανάκης, Γκουγκούσης 18 (3), Παπαδόπουλος, Αργυρούλης 16 (1), Κουρκουλής 4, Σμυρλής, Μαρακάκης 7, Λεκάκης 12 (1), Γιγουρτάκης 1.

Blue Rose (Δανασής): Δανασής 16 (4), Βροντάκης, Αντιπάτης 8 (2), Δημητρόπουλος 1, Θεοδωρικάκος 6, Θεοφανόπουλος 7, Μαυροειδάκος 3 (3), Γιαννακής 6 (2), Ιωαννίδης 9, Πάτερος, Τριανταφύλλου 8 (2).

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των φιλοξενούμενων!