Sun City Spurs 14 22 10 20 - 66 -
Wolves 11 24 17 11 - 63 -

Ανατροπάρα και ελπίδα για τους Sun City Spurs!

Μπορεί να βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, όμως οι Sun City Spurs με κατάθεση ψυχής, έκαναν την ανατροπή απέναντι στους Wolves και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για είσοδο στα πλέι οφ της Evolution League.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με το προβάδισμα να αλλάζει αρκετές φορές χέρια. Οι Sun City Spurs ήταν οριακά καλύτεροι και με τρίποντα του Μιχαλόπουλου και δίποντα του Κυπριανού προηγήθηκαν με 14-11. Οι Wolves από την άλλη μεριά, παρά τις απουσίες τους, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στα καλάθια των Δασκαλούδη και Παναγιωτόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις, πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Φιλοκώστα και σημείωσαν 24 πόντους. Οι Spurs παρά τα πολλά προβλήματα που είχαν στην άμυνα, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, χάρη στην εξαιρετική περιφέρειά τους. Οι Μελισσάρης, Μιχαλόπουλος και Θεοδωρακόπουλος "χτύπησαν" πίσω από την γραμμή των 6.75 και έκαναν το σκορ 36-35.

Με τους Δασκαλούδη - Φιλοκώστα να τραβούν το... κουπί στην επίθεση και τον Παναγιωτόπουλο να "πυροβολεί" από την περιφέρεια, οι συγκινητικοί "Λύκοι" πήραν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και έκαναν το έργο των γηπεδούχων ιδιαίτερα δύσκολο (46-52). Οι Spurs σκόραραν με το... σταγονόμετρο, συνέχισαν να παίζουν κακή άμυνα και έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Sun City Spurs ανέβασαν την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκαλέπτο, πίεσαν σε όλο το παρκέ και έκαναν την... αντεπίθεσή τους, με τους Ντεντόπουλο, Παπακωνσταντίνου και Καραγιάννη να ξεχωρίζουν με την απόδοσή τους. Οι... ψυχωμένοι Wolves στηρίχθηκαν στις ατομικές ενέργειες του τρομερού Δασκαλούδη και έβρισκαν τον τρόπο κάθε φορά που η μπάλα "έκαιγε" να σκοράρουν.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, οι Spurs συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και με ολύμπια ψυχραιμία από την γραμμή της φιλανθρωπίας, κατάφεραν να κάνουν μια επική ανατροπή και να πάρουν μία σπουδαία νίκη που θα τους διατηρήσει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, όμως στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ξέμειναν από δυνάμεις και ιδέες στην επίθεση και γνώρισαν την ήττα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ντεντόπουλος με 9 πόντους (3/4 δίποντα, 3/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/29 δίποντα, 10/33 τρίποντα και 14/22 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/36 δίποντα, 5/22 τρίποντα και 8/16 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Sun City Spurs (Κουκούλης): Κυπριανός 9, Μιχαλόπουλος 12 (3), Μελισσάρης 19 (3), Ντεντόπουλος 9, Σαπουντζής 2, Γιουλούντας, Θεοδωρακόπουλος 3 (1), Καραγιάννης 7 (2), Κουκούλης 2, Παπακωνσταντίνου 3 (1)

Wolves (Τύρος): Μεϊκόπουλος 3, Παναγιωτόπουλος 12 (2), Καρατζάς 16 (2), Δασκαλούδης 15, Φιλοκώστας 15 (1), Τύρος 2

Τι μας άρεσε: Η συγκινητική εμφάνιση των 6 Wolves και η επική ανατροπή των Spurs στα τελευταία λεπτά.