22/05/2024
Young Ballers BC 12 11 17 10 - 50 -
Alpinists BC 10 10 10 23 - 53 -

Ανατροπάρα οι Αλπινιστές!

Οι Young Ballers έδειχναν να ελέγχουν εύκολα το παιχνίδι και να μην κινδυνεύουν πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, όμως οι Αλπινιστές συσπειρώθηκαν μετά την αποβολή του Λυμπερόπουλου και με μεγάλη αντεπίθεση κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να επικρατήσουν με 50 – 53.

Οι ομάδες δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν έτρεξαν όσο θα περιμέναμε, με τους ελαφρώς καλύτερους Ballers να κρατούν προβάδισμα ενός καλαθιού. Αντωνόπουλος με 7 από την μία και Συκάρης με 7 από την άλλη οι πρωταγωνιστές για κάθε πλευρά.

Με πανομοιότυπο τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τις ομάδες να μην μπορούν να βρουν ρυθμό και τους Πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 23 – 20. Οι Αλπινιστές με Φραγκισκάτο(4) και Συκάρη προσπάθησαν να πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού, με τους Ballers να απαντούν με κορυφαίο τον Κρόκο με 5 πόντους κρατώντας το προβάδισμα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με τους Ballers να κάνουν μίνι ξέσπασμα στο τέλος στέλνοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Ο Λάσκαρης ήταν ο κορυφαίος των προπορευόμενων με 7 πόντους, με τον Μπάραμπα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ για τους Αλπινιστές ξεχώρισε ο Συκάρης με 4 πόντους, με τον Ποντίκα να σκοράρει μία φορά από τα 6.75.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι με 3 πόντους του Αντωνόπουλου και καλάθι του Λάσκαρη, έδειχναν να μην κινδυνεύουν κρατώντας τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα(44-35). Οι Αλπινιστές σε εκείνο το σημείο έδειξαν σημάδια ζωής και με 5 πόντους του Νακρινού και τρίποντο του Φραγκισκάτου, πλησίασαν στον πόντο. Η ομάδα του Στεφανάκου ανασυντάχθηκε, πάτησε ξανά το γκάζι με κορυφαίο τον Αντωνόπουλο(4) με τη διαφορά να ακουμπάει τους 5, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Το τρίποντο του Φραγκισκάτου έβαλε φωτιά στο παιχνίδι, το γκολ φάουλ του Ποντίκα έδωσε το προβάδισμα και ο Συκάρης με καλάθι από κοντά έδωσε την χαριστική βολή διαμορφώνοντας το τελικό 50 – 53.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Ιωάννη Συκάρης με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Λάσκαρης με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Young Ballers (Στεφανάκος):Yi 3,Ανδρεάδης 5, Αντωνόπουλος 14, Αργυρόπουλος, Κρόκος 5, Λάσκαρης 9(7ρ.), Μουζάκης 6, Μπάραμπας 8, Ντιντιλάς (9ρ.).

Αλπινιστές(Μαρούδης): Βακρινός 7(8ρ.), Γούλας 3, Καββαδίας, Λυμπερόπουλος 1, Μαρουδής, Ποντίκας 6, Συκάρης 20(12ρ.), Φραγκισκάτος 16.

Τι μας άρεσε: Οι συγκινήσεις που μας χάρισε το παιχνίδι στα τελευταία του λεπτά.