28/02/2024
Kourkoutes All-Star 10 4 16 6 - 36 -
Slam Ducks 7 6 12 14 - 39 -

Ανατροπή και τριάδα για τους Slam Ducks!

Βράδυ Τετάρτης στο Κάρβουνο στο Περιστέρι, όπου οι Κουρκούτες αντιμετώπισαν τους Slam Ducks στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Development 2. Από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, το παιχνίδι ήταν σκληρό και με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να βρουν επιθετικό ρυθμό. Πιο σκληροί, αλλά και με μερική δόση τύχης σύμφωνα με τους ίδιους, απέδρασαν οι φιλοξενούμενοι με την νίκη , με σκορ 36-39.

Στα του αγώνα , το πρώτο μισό ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους , με τον Μανιουδάκη να σκοράρει τους πρώτους 5 πόντους του αγώνα και να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του για την αναμέτρηση. Οι Πάπιες αντέδρασαν όμως από νωρίς, με τον Σαφρά(5) να δίνει λύσεις επιθετικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Κουρκούτες να προηγούνται με 3 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα, η ένταση στις άμυνες αυξήθηκε σημαντικά. Οι παίκτες και οι ομάδες επέδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και αποφασιστικότητα στην άμυνα, αναστέλλοντας τον επιθετικό ρυθμό του αγώνα. Ανεπηρέαστος από τον σφικτό αμυντικό κλοιό των αντιπάλων αναδείχθηκε ο Μαργάνης των Slam Ducks , σκοράροντας τους 4 από τους 6 πόντους για την ομάδα του . Οι γηπεδούχοι πάρα την δυσκολία τους στο σκοράρισμα , πήγανε προηγούμενοι στην ανάπαυλα του ημιχρόνου(14-13).

Καθώς μπαίναμε στο δεύτερο μισό του αγώνα, και οι δύο ομάδες φάνηκαν να είναι πιο αποφασισμένες και να πατάνε καλύτερα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι, με τον Μανιουδάκη να ηγείται στην επίθεση και να συγκεντρώνει 8 πόντους, κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 30-25. Οι παίκτες των Slam Ducks παρέμειναν κοντά στο σκοράρισμα, με αρκετούς παίκτες να συνεισφέρουν. Ο Σαφράς είχε 5 πόντους ενώ ο Καραλουκάς ακολούθησε με 3 πόντους, κρατώντας την ομάδα τους στο παιχνίδι με την ελπίδα για ανατροπή.

Η ανατροπή ήρθε με την είσοδο του τέταρτου δεκαλέπτου για τους φιλοξενούμενους. Τα διποντα των Σαφρά και Μαυροζούμη και το τρίποντο του Χάλδα τους έδωσαν το προβάδισμα με δύο πόντους(30-32). Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με καλάθι του Πηξομάτη , οι Πάπιες όμως απάντησαν άμεσα και έστειλαν την διαφορά στους τρεις πόντους.  Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα τους και με μια καλή άμυνα στο τέλος πήραν την νίκη με σκορ 36-39, στέλνοντας τους στην τρίτη θέση της βαθμολογίας .

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ιωάννης Μαργάνης των Slam Ducks , με  6 πόντους, 10 ριμπάουντ , 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανιουδάκης Δημήτριος με 16 πόντους, 6  ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Κουρκούτες All-Star (Σαρακινός): Βασιλόπουλος 3, Γαλαριώτης 3 , Ζαφειρόπουλος , Μανιουδάκης 16, Μπίτσικας , Παγουλάτος 4, Πηξομάτης 2, Σαρακινός , Σταθάτος 8 , Καβρουλάκης, Τρωιάνος .

Slam Ducks (Προφήτης): Σαφράς 17, Πλούμπης, Τσουμάκος 2, Γιδαράκης ,Ισαακίδης ,Λειβάδης , Μαυροζούμης 6 ,Χάλδας 3, Μαργάνης 6, Καραλουκάς 5.

Τι μας άρεσε: Η ανατροπή των φιλοξενούμενων!