27/11/2022
Blastiakos 18 29 18 13 - 76 -
Pourangers BC 18 19 19 13 - 69 -

Ανεβαίνει συνεχώς ο Blastiakos!

Το βραδάκι της Κυριακής στο Athens Sports Hall, σε ένα πολύ γρήγορο και απολαυστικό από πλευράς σκορ και θεάματος παιχνίδι, ο Blastiakos δεν έχασε σε κανένα σημείο του αγώνα το προβάδισμα και με όπλο του την ταχύτητα και τα 11 τρίποντα, έφτασε στην νίκη με 76 – 69 απέναντι στους μαχητικότατους Pourangers.

Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν και να σκοράρουν ακατάπαυστα, με το σκορ είναι ισόπαλο 18 – 18. Θεοδωρομανωλάκης με 8 και Μόκκας με 7 πόντους, ήταν το δίδυμο φωτιά για τους γηπεδούχους, ενώ οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν επίσης με το δίδυμο Α.Μπούτζη με 7 και Μαρκόπουλο με 6 πόντους αντίστοιχα.

Απολαυστικό και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Blastiako να βγάζει περισσότερη ενέργεια και να χτίζει διαφορά 10 πόντων στο ημίχρονο. Ο Τροχαλιάς με απίθανες προσπάθειες και 10 πόντους ήταν ο ηγέτης για τους γηπεδούχους , με τον Θεοδωρομανωλάκη να ακολουθεί με 8 και τον Γεροντάκη να βάζει 5 πολύτιμους, ενώ για τους Pourangers ξεχώρισε ο Μαρκόπουλος με 7 πόντους, με τον Σταυρόπουλο να βάζει 4 και τον Τριανταφυλλίδη να σκοράρει από την περιφέρεια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη υπομονή και πατούσαν καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, και με εντυπωσιακό τον Σταυρόπουλο με 10 πόντους και τον Δραγάνη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 5, πλησίασαν σε 63-56. Ο Blastiakos στηρίχθηκε στα τρίποντα και με Θεοδωρομανωλάκη(2), Μόκκα και Τροχαλιά να σκοράρουν από τα 6.75, διατηρούσαν το + 7.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο(13-13) χωρίς να αλλάξει κάτι στην τελική έκβαση του αγώνα. Ο Τροχαλιάς συνέχισε το βιολί του με ακόμα 7 πόντους, με Μόκκα και Θεοδωρομανωλάκη να σκοράρουν ξανά από την περιφέρεια, ενώ για τους Pourangers,πάλευαν Δραγάνης και Μπούτζης με 4 πόντους έκαστος, χωρίς όμως να καταφέρουν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα, με το τελικό 76 – 69 να γράφετε στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Τροχαλιάς με 24 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Δραγάνης με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Blastiakos είχε 16/34 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 11/15 βολές, κατέβασε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 7 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 24/53 δίποντα, 4/19 τρίποντα,9/14 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη.

Blastiakos(Γεροντάκης):Okungbowa 2, Γεροντάκης 5(14ρ.), Θεοδωρομανωλάκης 27, Καυκαλάς 2, Μόκκας 16(8ρ.), Τροχαλιάς 24(12ρ.).

Pourangers(Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος 2, Δραγάνης 17(11ρ.), Μανωλίτσης, Μαρκόπουλος 15(8ρ.), Παπακανέλου, Σταυρόπουλος 18, Στρατόπουλος , Τριανταφυλλίδης 3,Σ.Μπούτζης, Α.Μπούτζης 14(13ρ.).

Τι μας άρεσε: Μία όρεξη και η ταχύτητα των δύο ομάδων και η ευστοχία των νικητών από την περιφέρεια.