05/03/2023
Brotherhoops 13 4 17 15 - 49 -
Κλειώ 6 7 17 13 - 43 -

Ανεβαίνουν διαρκώς οι Brotherhoops!

Την όγδοη νίκη τους στα τελευταία εννιά παιχνίδια πέτυχαν το μεσημέρι της Κυριακής οι Brotherhoops, καθώς σε ένα αμφίρροπο για 40 λεπτά παιχνίδι, κατάφεραν να επικρατήσουν δύσκολα με 49 – 43 απέναντι στην Κλειώ, συνεχίζοντας το σκαρφάλωμα στη βαθμολογία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Κλειώ μπήκε καλύτερα με τον Σφήκα να έχει 5 πόντους, αλλά στην συνέχεια πλήρωσε την αστοχία της, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους να βρουν ρυθμό και σκορ από Α.Βουγά(6), Χάλαρη(4) και Μ.Βουγά(3), ξεφεύγοντας 13 – 6.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να βάζουν μόλις ένα τρίποντο με το Μασσάχο και την ελαφρώς καλύτερη Κλειώ να βρίσκει λύσεις με τρίποντο του Σφήκα και καλάθια από Πασχάλη και Νικολόπουλο, για το 17 – 13 του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο πλούσιο της αναμέτρησης με την Κλειώ να προσπαθεί να φέρει το ματς τα μέτρα της με τον Σφήκα να συνεχίζει καυτός με 5 πόντους και τον Παπαδάκη πρώτο σκόρερ αντίστοιχα με 6, τους Βrotherhoops να απαντούν σε όλα τα κρίσιμα σημεία με τρίποντα από Α.Βουγά,Μασσάχο,Χάλαρη και Μ.Βουγά, κρατώντας την πρωτοπορία με 34 – 30.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Κλειώ πάλεψε με όλες τις τις δυνάμεις να γυρίσει τούμπα το ματς, με τον Σφήκα να συνεχίζει το βιολί του με 5 πόντους και τον Αμπατζή να βάζει ένα τρίποντο, όμως το σύνολο του Τσουλάτη με τον χαρακτήρα νικητή που έχει χτίσει και το δίδυμο Α. Μπουγά(6), Μασσάχο(4), να μιλούν στα δύσκολα πήρε το παιχνίδι με σκορ 49-43.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ο Ηλίας Χάλαρης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σωκράτης Σφήκας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Brotherhoops είχαν 9/29 δίποντα , 8/35 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 19 λάθη.

Η Κλειώ είχε 12/59 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 4/22 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ , έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Brotherhoops(Τσουλάτης): Α.Βουγάς 15, Μ. Βουγάς 6, Γιαζιτζής 2, Μήσιος, Μασσάχος 11(14ρ.), Μπερνίτσας, Τζεβελέκος 5(10ρ.), Χάλαρης 10(13ρ.).

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 8, Καΐτσας 2(19ρ.), Νικολόπουλος 4, Παπαδάκης 8(7ρ.), Πασχάλης 2, Σφήκας 18 ,Τσιώλος 1.

Τι μας άρεσε: Πολύ όμορφο το κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.