08/11/2021
Lasson BC 9 13 17 6 - 45 -
Peristeri Phantoms 17 18 8 16 - 59 -

Ανεβαίνουν οι Peristeri Phantoms!

Οι Peristeri Phantoms ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα το βράδυ της Κυριακής και παρά την πίεση της με απουσίες Lasson , επικράτησαν σχετικά εύκολα με 45 – 59.
Οι Phantoms μπήκαν φορτσάτοι στο πρώτο δεκάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Περιβολάρη με 11 πόντους έχτισαν διψήφια διαφορά. Η Lasson άργησε να ξυπνήσει και με τον Συλλά να πετυχαίνει 6, μείωσε σε 9-17.
Στην δεύτερη περίοδο οι Phantoms συνέχιζαν να οδηγούν την κούρσα με πρώτο βιολί τον Φλάκα με 7 πόντους κι από κοντά τους Κρινή και Καδδά να βάζουν από 4. Για την Lasson , Μανίκας, Κοντονάτσιος και Συλλάς , πέτυχαν από 3 πόντους, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται 22 – 35.
Με σπασμένα τα φρένα μπήκε η Lasson στην τρίτη περίοδο, έτρεξε σερί 9 – 0 και μείωσε 31 – 35. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τον τρόπο να διατηρούν το προβάδισμα με Καδδά και Κάλα να βάζουν από 4 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους ο Συλλάς με 4 και οι Αθανάσουλας, Ντίσιος με ένα καλάθι μείωναν σε 39 – 43.
Αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Φάντομς. Με 6 πόντους του Φλάκα και 4 του Κρινή, έγραψαν το 39 – 53. Οι γηπεδούχοι που ξέμεναν από δυνάμεις , μείωσαν με καλάθια από Καραμπά, Αθανάσουλα και Κοντονάτσιο, για να κλείσει την αυλαία του αγώνα ο Κρινής με 6 προσωπικούς του πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 45 – 59.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Καδδάς με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Συλλάς με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
Η Lasson είχε 14 / 42 δίποντα, 3 / 18 τρίποντα, 8 / 15 βολές, κατέβασε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.
Οι Phantoms είχαν 22 / 51 δίποντα, 1 / 14 τρίποντα, 12 / 20 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.
Lasson(Κρητικός):Τσουπαρόπουλος, Αθανάσουλας 6, Κρητικός 6, Μανίκας 5(8ρ.), Κοντονάτσιος 7, Συλλάς 12(12ρ.), Α.Καραμπάς 5, Ντίσιος 4.
Peristéri Phantoms(Κότσιρας):Παντελεάκης 2, Φιλιππής, Μιχαηλίδης, Κρινής 18(7ρ.), Περιβολάρης 11, Καδδάς 10(13ρ.), Φλάκας 13, Κάλας 4(6ρ.), Κότσιρας 1(6ρ.).
Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα και το εξαιρετικό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.