22/10/2022
Baca Juniors BC 14 8 7 15 - 44 -
Beer Team 10 22 14 8 - 54 -

Ανεβασμένη Beer Team!

Απόγευμα Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου η Beer Team (3-2) ούσα αυτή πρέπει και μπορεί να είναι επικράτησε με 44-54 της Baca Juniors για τη πέμπτη αγωνιστική της Development League δείχνοντας ικανή να τρέξει ένα καλό σερί. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματική παρουσιάστηκε η Baca Juniors στο ξεκίνημα. Με τον Γρίβα (6π. με 2 τρ.) να ξεχωρίζει και τους Τσαμποδήμο (5π.) και Βουλιώτη (2π.) να ακολουθούν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με +4. Η Βeer Team είχε απαντήσεις για να παραμείνει κοντά στο σκορ, χάρη στους Α. Μαυράκη (3π.), Τζατζαράκη (3π.), Λαγουτάρη (2π.) και Θεοδοσόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-10.

Πλήρης εναλλαγή του σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, καθώς η Beer Team βελτιώθηκε αισθητά με τα μακρινά σουτ των Ανδρέα (7π. με 1 τρ.) και Μάριου (6π. με 2 τρ.) Μαυράκη. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 8-22, απειλούμενη μονάχα από τον Κασφίκη (6π. με 2 τρ.) και κλείνοντας το ημίχρονο στο +10.

Στην επανάληψη οι Beer Team διατήρησε τα ηνία της αναμέτρησης ανεβάζοντας μάλιστα το δείκτη της διαφοράς σε επίπεδα ασφαλείας. Α. Μαυράκης, Λαγουτάρης και Φίκαρης με 4 πόντους έκαστος σκόραραν με συνέπεια, ενώ την ίδια ώρα η Baca διένυε το λιγότερο παραγωγικό της διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 29-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κασφίκη πάλεψε για την ανατροπή επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 15-8 και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Γρίβα (7π. με 1 τρ.), Σπεντζούρη (4π.) και Γαργαλάκο (4π.). Η Beer Team, ωστόσο, διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε φτάνοντας τις 3 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα της Development.

Στο τέλος του αγώνα η Baca Juniors είχε 8/23 δίποντα, 8/20 τρίποντα και 4/10 βολές. Μάζεψε 26 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Beer Team είχε 18/45 δίποντα, 4/17 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 6 λάθη και 6 μπλοκ.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Μαυράκης με 16 πόντους, έχοντας 6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Γρίβας 16 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και είχε 1 μπλοκ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Baca Juniors (Κασφίκης) : Βουλιώτης 2, Γαργαλάκος 7, Γρίβας 16 (4), Κασφίκης 8 (2), Μπαρμπάκης, Μπίζος, Σπεντζούρης 4 (1), Τσαμποδήμος 7 (1), Φουντουκάς.

Beer Team (Μαυράκης) : Βασιλικός, Γρατσίας 4 (7ρ.), Θεοδοσόπουλος 4, Κρεκούκης 2, Λαγουτάρης 8, Μαυράκης Α. 16 (1), Μαυράκης Μ. 8 (2), Μεταξάς 2, Μήτσης, Τζατζαράκης 4 (1).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.