05/02/2022
Basket Maniacs 11 14 12 15 - 52 -
Pistachios 17 10 20 26 - 73 -

Ανεβάζουν «στροφές» οι Pistachios!

Σε τροχιά playoff παραμένουν οι Pistachios που κέρδισαν αρκετά εύκολα τους Basket Maniacs με 73-52 στο Basketaki Arena και έφτασαν τις 7 νίκες στο πρωτάθλημα.

Μουδιασμένες μπήκαν οι ομάδες στο παιχνίδι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους. Οι Pistachios προηγήθηκαν με 17-11 με τον Γιάννη Κοντογιάννη να σημειώνει γρήγορα 10 πόντους. Για τους «Μανιακούς» 4 έβαλε ο Δημητριάδης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Maniacs με τους Κάκκο, Κεραμάρη, Κουτσόπουλο και Καλαμιώτη να σκοράρουν έτρεξαν ένα επιμέρους 14-10 και έκλεισαν το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 2 πόντους, 27-25. Για τα «φιστίκια» 6 πόντους έβαλε ο Παναγιώτης Μουρμούρης.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό της αναμέτρησης άλλαξε. Η ομάδα του Κοντογιάννη ήταν εξαιρετική τρέχοντας ένα τρομερό επιμέρους 46-27!!! Έτσι, οι Pistachios πήραν την νίκη με 73-52 με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τάλαρο, Κοντογιάννη, Μουρμούρη και Τσίτουρα. Στον αντίποδα, για τους τυπικά γηπεδούχους ο Κουτσόπουλος ήταν συγκινητικός σημειώνοντας συνολικά 20 πόντους.