26/11/2022
Komodo Dragons 14 21 17 12 - 64 -
Escapers 11 16 14 13 - 54 -

Ανέβηκαν στη δεύτερη θέση οι Dpg Warriors!

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι DPG Warriors αν και παρουσιάστηκαν με μόλις πεντάδα ήταν εκπληκτικοί απέναντι στους πλήρεις Escapers, επικρατώντας με 64-54 και ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τρίτη διαδοχική ήττα για την ομάδα του Γιώργου Τάγκα που φαίνεται να βρίσκεται σε κακό φεγγάρι. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Βαζαίος από DPG και Γάτος από Escapers ξεχώρισαν στα πρώτα λεπτά με 5 πόντους έκαστος. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Warriors ήλεγξαν το ματς και διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα. Ο Βαζαίος (5π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ στην εξίσωση προστέθηκαν και οι Κλεφτόγιαννης (5π.) και Ζενέλης (4π.). Στην αντίπερα όχθη, το δίδυμο Κασδαναστάσης (6π.) – Σταματόπουλος (5π.) δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν με διψήφια διαφορά. Σκορ ημιχρόνου, 35-27.

Μετά την ανάπαυλα τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Το επιμέρους σκορ έγραψε 17-14 και οι DPG Warriors διατήρησαν τα ηνία, χάρη στους Δαμόπουλο (8π.) και Βαζαίο (5π.). Στον αντίποδα, οι Escapers είχαν σημαντική πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις, όμως το πρόβλημα στην άμυνα παρέμεινε και έτσι βρέθηκαν πίσω με 11 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 52-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Escapers πάλεψαν για την ανατροπή, όμως οι DPG Warriors διαχειρίστηκαν έξυπνα το ματς παίζοντας με το ρολόι και σκοράροντας τόσο όσο χρειάστηκε για να μην αγχωθούν. Έτσι, λοιπόν, κόντρα στα προγνωστικά οι 5 κέρδισαν τους 11 με τελικό σκορ 64-54.

Στο τέλος του αγώνα, οι DPG Warriors είχαν 17/35 δίποντα, 8/24 τρίποντα και 6/10 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν μόλις 6 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Escapers είχαν 15/34 δίποντα, 6/28 τρίποντα και 6/9 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Βαζαίος με 15 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γάτος με 14 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 2/9 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 24 λεπτά συμμετοχής.

DPG Warriors (Βεργόπουλος) : Βαζαίος 15 (2), Βεργόπουλος 2, Δαμόπουλος 11 (2), Ζενέλης 11, Λαζαρίκος 9 (3), Κλεφτόγιαννης 9 (1), Ρόκιζας 7.

Escapers (Τάγκας) : Ανατολίτης, Γάτος 14 (2), Δεπάστας 3, Κασδαναστάσης 6, Μανούρης 4, Μπομπότης, Σιώπκας 8, Σταματόπουλος 6 (1), Τάγκας 2, Τσιγκλιτσής 6 (2), Φράγκος 5 (1).

Τι μας άρεσε : Η εξαιρετική διαχείριση του παιχνιδιού από τον μαέστρο Κώστα Βαζαίο.