21/05/2024
Deportivo Faliro 25 26 25 27 - 103 -
Heldreich 17 27 27 14 - 85 -

Ανέστη...σε τη Deportivo ο "τριπλός" Κριεκούκης!

Όταν μια ομάδα βάζει πάνω από 24 πόντους σε ΚΑΘΕ δεκάλεπτο του αγώνα, είναι δύσκολο να... απειληθεί και όχι μόνο να χάσει, με τη Deportivo Faliro να μοιράζει το σκορ, να βλέπει τον Κριεκούκη να ξεχωρίζει και να κερδίζει τον Heldreich με σκορ 103-85.

Ο Μερκεβίτσιους ήθελε να ξεκινήσει δυναμικά αλλά ήταν σχετικά άστοχος, με τον Γρηγοράκο από την άλλη να τον... καλύπτει και να βρίσκει το χέρι του από τα 6.75. Ο Ιωάννου προς το τέλος του δεκαλέπτου μπήκε για τα καλά στην αναμέτρηση, αφού αρχικά είδε όμως τους Τάτα και Ανδρεάδη να μειώνουν προσωρινά, με το 25-17 που προηγήθηκε η παρέα του Μαρινάκη να μας προϊδεάζει για το τί θα δούμε στη συνέχεια. Ο Μπακούρος έβαλε 2, Παπαγεωργίου και Γρηγοράκος απάντησαν με άλλα 2 και το παιχνίδι... άναψε νωρίς νωρίς. Ο Heldreichδεν ήθελε να αφήσει το σκορ να ξεφύγει και ο Τάτα συνέβαλε σε αυτό, με το ημίχρονο να βρίσκει τους φιλοξενούμενους πίσω με 51-44.

Ο "Σιάπο" ήταν φοβερός και τρομερός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Μουδήλο να "ξυπνά" από το λήθαργο και να βάζει την ομάδα του ξανά σε θέση διεκδίκησης της νίκης, με τη διαφορά να πέφτει στους 6. Ο Μαρούσος οπότε μπορούσε εκτελούσε από μέση απόσταση και ο Γρηγοράκος ήταν εκεί όταν τον χρειάστηκε η ομάδα του, με τη Deportivo αρχικά να κρατάει το προβάδισμα με 76-71 στη λήξη της τρίτης περιόδου και στη συνέχεια να... ανοίγει πάλι το ρυθμό, να δίνει τα "κλειδιά" στον Ανέστη Κριεκούκη και αυτός να την οδηγεί στη νίκη με το εντυπωσιακό 103-85!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο "τριπλός" Ανέστης Κριεκούκης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Εριόν Τάτα με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη.

Deportivo Faliro (Μαρινάκης): Παπαγεωργίου 7, Παγώνης 8, Γρηγοράκος 21, Κριεκούκης 10, Μαρούσος 6, Ιωάννου 21, Κοντογιάννης 2, Μερκεβίτσιους 22, Μαρινάκης, Γουργιωτόπουλος 6.

Heldreich (Ανδρεάδης): Ντιμπ 8, Μπακούρος 9, Τάτα 21, Κούρταλης 4, Μουδήλος 9, Νικολαΐδης 2, Ανδρεάδης 16, Ζαχαρόπουλος 10, Σιάποντης 6.

Τί μας άρεσε: Το υψηλό σκορ!