14/01/2023
RBD Bear 365 10 10 10 19 - 49 -
RBD ProfiterAll-Stars 6 5 4 19 - 34 -

Άνετα η Bear 365!

Σάββατο απόγευμα 14 Ιανουαρίου στο κλειστό του Σπάρτακου, η Bear 365 είχε τον έλεγχο σε όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην επικράτηση με 49 – 34 απέναντι στους ProfiterAll Stars κλειδώνοντας σιγά σιγά την θέση της στα πλέι οφ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η 365 μπήκε ως φαβορί στον αγωνιστικό χώρο και με το δίδυμο Σολδάτου με 6 και Τ. Κοψιδά με 4 πόντους αντίστοιχα να σκοράρουν, είχαν προβάδισμα με 10 – 6. Για τους Προφιτερόλ, ξεχώρισε ο Κόττας με 4 πόντους, με τον Αμανατίδη να προσφέρει ένα καλάθι.

Οι ProfiterAll μπήκαν καλύτερα στην δεύτερη περίοδο και μείωσαν με καλάθια από Αμανατίδη και Περίκο, αλλά οι γηπεδούχοι ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο και με δύο τρίποντα του Κουτζαμάνη και καλάθια από Αρ.Κοψιδά και Σολδάτο, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 11.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τρίτη περίοδο με σκοπό να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, έτρεξαν σερί 10 – 0 με τον Κουτζαμάνη να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Σολδάτο να ακολουθεί με 4, στέλνοντας την διαφορά στο + 19. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να βάλουν δύο καλάθια με Κόττα και Γκίνη, για το 30 – 15.

Οι φιλοξενούμενοι, έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο και με 4 συνεχόμενους πόντους του Αμανατίδη, δίποντο του Περίκου και τρίποντο του Κόττα, πλησίασαν 30-24. Στη συνέχεια όμως, η Αρκούδα πάτησε το γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Σολδάτο με 9 πόντους και τον Μαυρομάτη να τον ακολουθεί κατά πόδας με 5 , έβαλε τα πράγματα στη θέση τους, επικρατώντας με 49 – 34.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Σολδάτος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάκης Αμανατίδης με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ .

Η Bear 365 είχε 8/19 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 6/8 βολές, κατέβασε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη.

Οι ProfiterAll είχαν 12/38 διποντα, 1/11 τρίποντα, 7/14 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασιστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 4 λάθη.

Bear365(Τ.Κοψιδάς): Βαγενάς 4(8ρ.), Κουμάσης 2, Κουτζαμάνης 14, Αρ.Κοψιδάς 2, Τ.Κοψιδάς 4, Α.Κοψιδάς, Μαυρομάτης 8, Σολδάτος 15(7ρ.), Τούντας.

ProfiterAll Stars(Αμανατίδης): Αμανατίδης 4 (8ρ.), Γκίνης 5, Καρταλίδης 1, Κόττας 10(7ρ.), Περίκος 4, Πούγιας 5.

Τι μας άρεσε: Το πολύ όμορφο κλίμα της αναμέτρησης.