03/02/2023
Tebelwolves 13 9 7 24 - 53 -
Γιουγκοπιάστηκα 16 18 20 15 - 69 -

Άνετα η Γιουγκοπιάστηκα!

Με σχετική ευκολία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα το βράδυ της Παρασκευής 3 Φεβρουαρίου η Γιουγκοπιάστηκα, καθώς επικράτησε των Tebelwolves με 53-69. Η Γιουγκοπιάστηκα είχε τον πλήρη έλεγχο σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού, έφτασε στην 7η νίκη της (7-4) και συνεχίζει την μάχη της για μία θέση στην πρώτη τετράδα του ομίλου. Οι Tebelwolves από την άλλη συνέχισαν με ήττα το πρωτάθλημα και έπεσαν πλέον στο 4-7.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με φόρα και έφτασαν να προηγούνται 2-13. Μετά τα πρώτα λεπτά στα οποία οι Tebelwolves ήταν «μουδιασμένοι», ανέβασαν ρυθμούς, με τους Περούλη και Καραγρηγορίου να μειώνουν σε 8-13. Μάλιστα Καραγρηγορίου και Ζάτας είχαν απάντηση στο τρίποντο του Σακαρέλου και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 13-16.

Η Γιουγκοπιάστηκα στη συνέχεια έβαλε την μπάλα στα ζωγραφιστό και εκεί οι Τσάνταλης και Νικολαΐδης έδειξαν πως δεν είχαν κανένα πρόβλημα κόντρα στην άμυνα των Tebelwolves. Έτσι το σκορ έφτασε στο 15-23. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες «χτύπησαν» πίσω από τα 6,75, με τον Καραγρηγορίου να κάνει την αρχή για το 18-23, ενώ Κορδαλής και Παπαγεωργίου διαμόρφωσαν το 21-26. Τσάνταλης και Νικολαΐδης συνέχισαν να βρίσκουν το δρόμο για το αντίπαλο καλάθι με ευκολία και έτσι το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με την Γιουγκοπιάστηκα στο +12 (22-34).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπέρ τους διαφορά και μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με σκοπό να «καθαρίσουν» το ματς. Η πολύ καλή άμυνα τους περιόρισε τους Tebelwolves στους 7 πόντους, ενώ στην επίθεση όποιος πέρασε στο παρκέ έβαλε το «λιθαράκι» του. Γρήγορα η διαφορά ξέφυγε στο +19 (24-43) και έτσι τα πράγματα έγιναν αρκετά δύσκολα για τους γηπεδούχους. Ο Ζάτας προσπαθούσε να δώσει λύση στην επίθεση για την ομάδα του, αλλά οι Tebelwolves παρέμεναν κακοί αμυντικά και κάπως έτσι η Γιουγκοπιάστηκα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 29-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έριξαν αρκετά τον ρυθμό τους και έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βρουν πιο εύκολα καλάθια. Καραγρηγορίου, Ζάτας και Κορδαλής προσπάθησαν να σώσουν κάπως την κατάσταση και εν μέρει το κατάφεραν, μιας και λίγο πριν το φινάλε οι Tebelwolves πλησίασαν στο -12 (53-65). Ωστόσο όλα είχαν κριθεί στο παιχνίδι, με τους Τσάνταλη και Σακαρέλο απλά να διαμορφώνουν το τελικό 53-69 υπέρ της Γιουγκοπιάστηκα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Τσάνταλης ο οποίος πέτυχε 18 πόντους, έκανε 1 κλέψιμο και κατέβασε 16 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέλιος Καραγρηγορίου με 21 πόντους, 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Tebelwolves είχαν 13/42 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 6/9 βολές και 29 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 12 ασίστ, 12 κλεψίματα, 6 λάθη και 1 μπλοκ. Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 22/43 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 7/10 βολές, 58 ριμπάουντ, αλλά και 15 ασίστ, 2 κλεψίματα, 15 λάθη και 2 μπλοκ.

Tebelwolves (Καραγρηγορίου): Γεράνιος 2(6ρ.), Ζάτας 9(3ρ.), Θεοδωρόπουλος, Καραγρηγορίου 21(4ρ.), Καρπούζος 3(2ρ.), Κορδαλής 14(4ρ.), Κυριαζής, Περούλης 4

Γιουγκοπιάστηκα (Νικολαΐδης): Κορωνάκος 11(8ρ.), Κύρκος 4(5ρ.), Μπαντράς, Νικολαΐδης 12(9ρ.), Παπαγεωργίου 8(5ρ.), Πατάγιας 8(8ρ.), Σακαρέλος 8(4ρ.), Τσάνταλης 18(16ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο της Γιουγκοπιάστηκα.