28/02/2022
Terroristas 8 9 14 18 - 49 -
Mandra Heat 16 16 17 11 - 60 -

Άνετα και ωραία η Mandra Heat!

Το μεσημεράκι της Κυριακής 27 Φεβρουαρίου στο Μενίδι, η Mandra Heat πήρε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα, έπαιξε κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ και επικράτησε με 49 – 60 απέναντι στους Terroristas.

Η Μάνδρα πήρε από το πρώτο δεκάλεπτο τα ηνία του αγώνα και με μπροστάρη τον Σταυρόπουλο με 7 πόντους και τους Διολέτη και Μώλο να βάζουν από ένα τρίποντο, ξέφυγε 8 – 16. Για τους Terroristas , Κονοφάος και Λίτινας είχαν από 3 πόντους και ένα καλάθι έβαλε ο Νικολόπουλος.

Οι Terroristas μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσαν με Λίτινα , Κονοφάο και Νικολόπουλο, αλλά στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους.Ο Σταυρόπουλος ήταν βουνό μέσα στη ρακέτα με 4 πόντους, με τον Διολέτη να έχει κι αυτός 4 και σε συνδυασμό με την δυνατή άμυνα τους , πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 17 – 32.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η τρίτη περίοδος, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν κυρίως με Στράτη(5), Λίτινα(4)και Μπουγά, και την Μάνδρα τα βρίσκει άμεσα τις απαντήσεις με τους Μπιτζιλέκη με δύο τρίποντα, Σταυρόπουλο με 4 πόντους και Διολέτη με τρίποντο, να γράφουν το 31 – 49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Terroristas έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να μπουν στην διεκδίκηση του ματς με τους Τσιαούση με 7 και Λίτινα με 5 πόντους ,να είναι μπροστάρηδες στην επίθεση, αλλά η Μάνδρα έκανε διαχείριση του προβαδίσματος της και με 4 πόντους του Σταυρόπουλου , τρίποντο του Ατματζίδη και καλάθια από Διολέτη και Μώλο, διαμόρφωσαν το τελικό 49 – 60.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Άγης Σταυρόπουλος με 20 πόντους, 24 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Τσιαούσης με 8 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Terroristas είχαν 13 / 55 δίποντα, 6 / 22 τρίποντα, 5/ 18 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Η Μάνδρα είχε 19/46 δίποντα, 6 / 20 τρίποντα, 4 / 10 βολές, κατέβασαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 6!φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Terroristas (Κονοφάος): Κονοφάος 6, Λίτινας 15, Μπουγάς 3, Νικολόπουλος 9(15ρ.) Παπαγιάννης 3(6ρ.)Στράτης 5, Τσιαούσης 8(12ρ.).

Mandra Heat(Μπιτζιλέκης): Ατματζίδης 5(8ρ.), Διολέτης 12, Κύρκος 5, Μπιτζιλέκης 6(6 ασίστ), Μώλος 7(6ρ.), Σταυρόπουλος 20(24ρ.), Τουμπανάκη 5(6ρ.), Τσιάβος.

Τι μας άρεσε: Ο ογκόλιθος Άγης Σταυρόπουλος.