21/10/2024
Lecocosportif 5 14 6 14 - 39 -
Ρουά Ματ 24 12 15 12 - 63 -

Άνετα και ωραία οι Ρουά Ματ!

Μπαίνοντας δυνατά από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ρουά Ματ κέρδισαν εύκολα τους Lecocosportif με 39-63 στο Athens Sports Hall για τη τέταρτη αγωνιστική του έβδομου ομίλου της D2-League!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Ρουά Ματ έδειξαν πως θα είναι ο "βασιλιάς" της αναμέτρησης, καθώς με 8 πόντους του Τζαβάρα, 6 του Νίκου Πατσιμά, 3 του Πάχου και τρίποντο του Κρεούζη, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 19 πόντων, 5-24. Ο Μπαρμπούτης από την περιφέρεια και ο Στύλος μέσα από το ζωγραφιστό έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους πράσινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17 πόντων, 19-36, χάρη σε 5 πόντους του Λυμπέρη και 4 του Πάχου. Το δίδυμο Μπένα - Στύλου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Lecocosportif με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ρουά Ματ, καθώς με 5 πόντους του Νίκου Πατσιμά και 4 του Πάχου, ξέφυγαν στους 26, 25-51. Δεν μπόρεσε η παρέα του Πεκ να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά το τρίποντο του Λάμπρου και τους 3 του Στεφάνου. Σκορ τρίτης περιόδου 25-51!

Στη τέταρτη και τελευταία στροφή της αναμέτρησης δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Athens Sports Hall και έτσι οι "Σκακιστές" έφτασαν εύκολα στη νίκη με 39-63, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Πάχου, Νίκου Πατσιμά, Χρήστου Πατσιμά και Μασούρα. Για τους Lecocosportif στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μαζαράκης, Μουρκοκώστας, Μπένας, Λάμπρου και Ζορμπάς.

Πολυτιμότερος των Lecocosportif ο Στεφάνου με 3 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 1/5 δίποντα, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Novibet MVP των Ρουά Ματ ο Πάχος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/8 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, έκανε 6 φορές και είχε 1 τάπα.

Lecocosportif (Πεκ): Ασημάκος 1, Ζορμπάς 4, Λάμπρου 5 (1), Μαζαράκης 4, Μουρκοκώστας 3 (1), Μπαρμπούτης 5 (1), Μπένας 8 (2), Στεφάνου 3, Στύλος 6

Ρουά Ματ (Μασούρας): Καλημέρης, Κρεούζης 6 (1), Λυμπέρης 7 (1), Μασούρας 5 (1), Πάχος 14,  Πατσιμάς Ν. 15 (1), Πατσιμάς Χ. 6, Ροδόπουλος, Τζαβάρας 10 (1)

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εκκίνηση που έκαναν οι Ρουά Ματ!