30/05/2024
Athens Crips 12 15 17 30 - 74 -
ThunderDogs 25 19 18 17 - 79 -

Άνετα τη νίκη οι Thunderdogs!

Έπειτα από ένα υπέροχο παιχνίδι στο ΓΣΠ, οι Thunderdogs πάρα το εξαιρετικό... κλείσιμο αγώνα από τους Athens Crips, κέρδισαν την αναμέτρηση με τελικό σκορ 74-79.

Αρκετά καλύτερα πάτησαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι, με τον Σέργη να νιώθει... άνετα άνετα από την περιφέρεια και σε κάθε δυνατή ευκαιρία εκτελούσε. Ο Σπέντζος και ο Τζαγκαράκης ήθελαν να κυριαρχήσει η ομάδα τους και το έδειξαν ξεκάθαρα, με τον Αγγελόπουλο παράλληλα να αποτρέπει τον φιλόδοξο και εξαιρετικό Αργυρούλη να πλησιάσει στο καλάθι. Αυτός ακόμη και έτσι ξεχώρισε και κατάφερε να μειώσει στο 12-25 πρώτης περιόδου. Ο Σμυρλής ήταν σε... attack mode, με τον Λάντζα να ανεβάζει την απόδοσή του και να έρχεται στα δικά του στάνταρ, με τον Συγλέτο να σκοράρει όμως και να αυξάνει τη διαφορά για τους "Dogs", με το ημίχρονο να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 27-44.

Ξανά Λάντζας, με τον ψηλό να είναι η κολώνα των γηπεδούχων. Η βελτίωση των Crips ήρθε παράλληλα με την άνοδο της αγωνιστικής παρουσίας του Κουρκουλή, με τον Καραδολάμη από την άλλη να εκμεταλλεύεται τον ελεύθερο ρυθμό και να βάζει την παρέα του μπροστά με 18 πόντους, 44-62 για τρίτο δεκάλεπτο. Η μείωση του σκορ και η άρνηση των γηπεδούχων να... παραδοθούν δεν άλλαξαν τη γενική εικόνα του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη νίκη με τελικό σκορ 74-79.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τζαγκαράκης με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουρκουλής με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα λάθος.

Athens Crips (Γιγουρτάκης): Παπαδόπουλος 7, Αργυρούλης 6, Σμυρλής 13, Ζορμπάς 9, Κουρκουλής 23, Γιγουρτάκης 2, Λάντζας 14.

Thunderdogs (Πίνας): Συγλέτος 14, Σέργης 9, Σπέντζος 15, Τζαγκαράκης 20, Αγγελόπουλος 2, Καραδολάμης 13, Πίνας 4, Πρισιμιτζάκης 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στον αγώνα!