04/07/2024
Phoenix BC 18 28 15 17 - 78 -
Anatolians Jazz 20 14 20 26 - 80 -

Ανέτειλαν στην "δύση" του αγώνα

Στην αρχή της 1ης περιόδου οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, χωρίς κάποια από τις δύο να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας. Αυτό άλλαξε προς το τέλος της περιόδου όπου οι Anatolians Jazz άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά και την έφτασαν στο +8 (12-20) σχεδόν ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου. Αλλά οι Phoenix BC κατάφεραν να ξαναπλησιάσουν στο καλάθι μετά από δύο σερί τρίποντα, κλείνοντας την περίοδο με 18-20.

Η αρχή της 2ης περιόδου δεν διέφερε ιδιαίτερα σχετικά με αυτή της προηγούμενης. Οι δύο ομάδες δεν έχτισαν κάποια διαφορά όμως οι Phoenix BC άλλαξαν τα δεδομένα λίγο αργότερα καθώς ανέβασαν για πρώτη φορά το προβάδισμά τους στο +5 (27-22). Βασισμένοι σε ένα καλό παιχνίδι τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και να φτάσουν στο +13 (41-28). Στον υπόλοιπο χρόνο κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα και να κλείσουν την περίοδο μπροστά με σκορ 46-34.

Στην 3η περίοδο οι ομάδες μπήκαν πιο επιφυλακτικά. Με καλές άμυνες κράτησαν η μία την άλλη χωρίς σκορ για σχεδόν δυόμισι λεπτά. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες άρχισαν να "παίρνουν μπρος" χάρη στην επιθετική διάθεση που έδειξαν. Η διαφορά δεν διαθοροποιήθηκε ιδιαίτερα σχετικά με αυτή που έκλεισε στο ημίχρονο. Μάλιστα σταθεροποιήθηκε για αρκετή ώρα στο +15 (58-43) υπέρ των Phoenix BC. Όμως ένα τρίποντο του Χαράλαμπου Χατζηεμμανουήλ 40 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα έφερε τη διαφορά ξανά σε μονοψήφιο και συγκεκριμένα στους 7 (61-54). Η περίοδος έκλεισε με σκορ 63-54 υπέρ των Phoenix BC.

H 4η περίοδος ήταν αρκετά μπασκετικά επιθετική με πολλά τρίποντα και από τις δύο πλευρές. Οι Anatolians Jazz σιγά σιγά "ροκάνιζαν" τη διαφορά ώσπου 3:20 πριν το τέλος ισοφάρισαν σε 74-74. Οι Phoenix BC έδειξαν αντίδραση σε πρώτο χρόνο κάνοντας ένα σερί 4-0. Όμως ξανά οι Anatolians Jazz δεν έμειναν άπραγοι. Ισοφάρισαν σε 78-78 με το Γιώργο Πατελίδα ενώ έμενε 1:43 για τη λήξη του αγώνα. Οι άμυνες των ομάδων δεν άφηναν να σημειωθεί κάποιο καλάθι μέχρι ώσπου ο Αντώνης Αλεξιάδης σκοράρει 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλοςκάνοντας το 78-80. Απάντηση δεν δόθηκε ποτέ στο καλάθι και έτσι οι Anatolians Jazz ολοκλήρωσαν μία μεγάλη ανατροπή και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά της Summer Development, όπου εκεί θα αντιμετωπίσουν τους Salonica Old Stars.

MVP της αναμέτρησης ανακυρήχθηκε ο Χαράλαμπος Χατζηεμμανουήλ με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Από την πλευρά των Phoenix BC διακρίθηκε ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με 27 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Λαζαρίδης 5, Παπαβασιλείου Monzani 9 (1), Παπαδόπουλος 27 (9), Σκλέπος Α. 14, Σκλέπος Η. 2, Συμεωνίδης 6, Τσαπάρας 15 (1)

Anatolians Jazz: Αλεξάκης 5, Αλεξιάδης 12 (2), Εφραιμίδης 0, Παρισάκης 8, Πατελίδας 31 (2), Χατζηεμμανουήλ Δ. 0, Χατζηεμμανουήλ Χ. 24 (4)