17/05/2022
In Da Hood 17 21 20 16 - 74 -
Rising Suns 13 11 9 11 - 44 -

Άνετη επικράτηση των In Da Hood!

Εύκολο έργο είχαν οι In Da Hood απέναντι στους Rising Suns τους οποίους και κέρδισαν με σκορ 74-44 κάνοντας την πρώτη τους νίκη στο Summer Development League 21/22.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι In Da Hood έδειξαν ότι θα παλέψουν σε κάθε άμυνα αλλά και σε κάθε επίθεση για να καταφέρουν το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα , και έτσι με πρωταγωνιστή των Κυριακίδη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα μεγάλα κενά στην άμυνα των αντιπάλων και με ωραίες ενέργειες έδωσε στην ομάδα του ένα προβάδισμα 4 πόντων. Από την άλλη οι Rising Suns ξεκίνησαν αρκετά καλά καθώς χάρης στις ωραίες ομαδικές προσπάθειες αλλά και τα πολλά κερδισμένα φάουλ θα μπορέσουν να κρατηθούν κοντά στο σκορ και να παλέψουν για κάτι παραπάνω. Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι In Da Hood θα μπουν αποφασισμένοι στο παρκέ και με ένα μεγάλο σερί πόντων με τους Κυριακίδη και Ευθυμίου να συνεισφέρουν τα μέγιστα στο σκοράρισμα η διαφορά θα ξεφύγει και θα φτάσει τους 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου καθώς οι Rising Suns αν και κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στην επίθεση κυρίως με τους πόντους του Καραγιαννιώτη και του Σβεντζίδη στην άμυνα όμως δεν μπορούσαν  να σταματήσουν την επίθεση των αντιπάλων , καθώς οι In Da Hood έβρισκαν πάντα την λύση να διεισδύσουν στην ρακέτα και να πετύχουν εύκολα καλάθια. Έτσι οι In Da Hood θα φύγουν με την νίκη με το τελικό σκορ να είναι 74-44.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Στάθης Κυριακίδης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 35 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Rising Suns άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Καραγιαννιώτης ο οποίος έβαλε 18 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ.

In Da Hood: Angelov 7 , Ευθυμίου 27 (3) , Κυριακίδης 35 (1) , Τζουμάνης 3 , Δόντσιος 2

Rising Suns: Χουρσαλάς 4 , Καραγιαννιώτης 18 (2) , Κουτσιμάνης 2 , Σβεντζίδης 10 , Χριβατάκης 4 , Μάρκος 2 , Λαδόπουλος 2 , Μαρκούλης 2 , Τζωρτζίου